«ԼՂ հիմնախնդրի վերաբերյալ Իրանի մոտեցումները հանգամանալից կուսումնասիրվեն». ՀՀ ԱԳ նախարար
Հոկտեմբերի 29-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Զորհաբ Մնացականյանն ընդունել է աշխատանքային այցով Երևան ժամանած Իրանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Աբբաս Արաղչիին:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած պատերազմի արդյունքում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում ստեղծված իրավիճակի և տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրների շուրջ: Երկուստեք անհանգստություն է արտահայտվել դեպի տարածաշրջան Մերձավոր Արևելքից միջազգային ահաբեկիչների տեղափոխման առնչությամբ, դիտարկելով դա որպես լուրջ սպառնալիք ողջ տարածաշրջանի համար:
ԱԳ նախարար Մնացականյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը հասկանում է Իրանի զգայունությունները տարածաշրջանային անվտանգության նոր սպառնալիքների առնչությամբ և կարևորել Իրանի դերը տարածաշրջանի կայունության և խաղաղության պահպանման գործում:
Իրանի փոխարտգործնախարար Արաղչիին ներկայացրել է իր երկրի մոտեցումները ստեղծված իրավիճակի հաղթահարման և կրակի դադարեցման ռեժիմի հաստատման ուղղությամբ: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է, որ ԼՂ հիմնախնդրի վերաբերյալ Իրանի մոտեցումները հանգամանալից կուսումնասիրվեն:
Իր հերթին ՀՀ ԱԳ նախարարը զրուցակցին տեղեկացրել է հոկտեմբերի 30-ին Ժնևում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ հանդիպելու և այդ ձևաչափով աշխատանքները շարունակելու մասին:

Глава МИД Армени: Подходы Ирана по нагорно-карабахской проблеме будут детально изучены
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 29 октября принял прибывшего с рабочим визитом в Ереван замминистра иностранных дел Ирана Аббаса Арагчи.
Собеседники обменялись мнениями по ситуации в зоне нагорно-карабахского конфликта в результате развязанной Азербайджаном войны, а также по вопросам региональной безопасности. Обе стороны выразили озабоченность по поводу переброски международных террористов с Ближнего Востока в регион, считая это серьезной угрозой для всего региона.
Мнацаканян подчеркнул, что Армения понимает чувствительное отношение Ирана к новым угрозам региональной безопасности. Он также отметил роль Тегерана в поддержании региональной стабильности и мира.
Арагчи представил подходы своей страны к решению ситуации и установлению режима прекращения огня. В этом контексте глава МИД Армении отметил, что подходы Ирана по нагорно-карабахской проблеме будут детально изучены.
В свою очередь глава МИД Армении предоставил Аракчи информацию о предстоящей 30 октября в Женеве встрече с сопредседателями Минской группы ОБСЕ и отметил продолжение работы в таком формате.