Զախարովան հայտարարել Է, որ ՌԴ-ն մտահոգված է Ղարաբաղում վարձկանների ներկայությամբ
Ռուսաստանը խորապես մտահոգված է Մերձավոր Արևելքից Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մեջ վարձկանների աճող ներգրավմամբ։ Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Մենք խորապես մտահոգված ենք շարունակվող ռազմական գործողություններով, մարտերում Մերձավոր արևելքից օտարերկրյա վարձկանների՝ ավելի ընդգրկուն ներգրավմամբ։ Հակամարտող կողմերի տնտեսության և հասարակության համար ծախսերը նկատելիորեն աճել են»,-ասել է նա։
«Համոզված ենք խնդրի խաղաղ կարգավորման այլընտրանքի բացակայության, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերի շրջանակում բանակցությունների վերսկսման անհրաժեշտության մեջ»,-նշել է դիվանագետը:
Զախարովան ընդգծել է, որ Ռուսաստանը հակամարտության լարվածությունը շուտափույթ կերպով թուլացնելու և բանակցային գործընթացի վերսկսման նպատակով շարունակում է եռանդուն ջանքեր գործադրել:
«Մեզ խիստ անհանգստացնում է, որ հակամարտության ընթացքում երկու կողմերից խաղաղ բնակիչներ են զոհվում։ Մենք ամենասկզբից փորձել ենք հասնել կրակի շուտափույթ դադարեցմանը և իրավիճակը քաղաքական-դիվանագիտական հուն տեղափոխելուն։ Մենք ամեն ջանք գործադրում ենք իրավիճակը հենց քաղաքական-դիվանագիտական, խաղաղ հուն տեղափոխելու համար»,-ասել է դիվանագետը:

Захарова заявила, что РФ озабочена масштабным присутствием наемников в Карабахе
Россия глубоко озабочена все более нарастающим вовлечением наемников с Ближнего Востока в конфликт в Нагорном Карабахе. Об этом заявила в четверг на брифинге официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
"Мы глубоко озабочены продолжающимися военными действиями, все более масштабным вовлечением в боестолкновения иностранных наемников с Ближнего Востока. Заметно выросли издержки для экономик и обществ конфликтующих сторон", - сказала она.
"Убеждены в безальтернативности мирного решения проблемы, необходимости возобновления переговоров в рамках усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ", - отметила дипломат.
Захарова подчеркнула, что Россия в целях скорейшей деэскалации конфликта и перезапуска переговорного процесса продолжает предпринимать энергичные усилия.
"Нас крайне беспокоит, что в ходе конфликта гибнут мирные жители с обеих сторон. Мы с самого начала старались добиться скорейшего прекращения огня и переведения ситуации в политико-дипломатическое русло. <...> Мы прилагаем все усилия, чтобы перевести ситуацию именно в такое политико-дипломатическое, мирное русло", - сказала дипломат.