Ալիևը հայտարարել է, թե ինչ պայմաններ է ներկայացնելու Ժնևում
Բաքուն Երևանի հետ բանակցություններում կխոսի Լաչինի և Քելբաջարի շրջանների, ինչպես նաև Աղդամի շրջանի մի մասի՝ Ադրբեջանին «վերադարձնելու» մասին: Այս մասին հոկտեմբերի 28-ին հայտարարել Է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
«Վաղը Ժնևում պետք է տեղի ունենան բանակցություններ Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների միջև, և այնտեղ մենք կտեսնենք, թե որքանով է հայկական կողմը հավատարիմ հիմնարար սկզբունքներին։ Եվ դրանից հետո մենք արդեն մեր գնահատականը կտանք, թե որքանով են դրանք այժմ արդիական։ Չնայած այս ամսվա ընթացքում ես բազմիցս հայտարարել եմ, որ Ադրբեջանն, ընդհանուր առմամբ դրանք ընդունել է՝ չնայած այնտեղ կան, իհարկե, որոշ պահեր, որոնք մեզ ձեռնտու չեն»,- Ալիևի խոսքերը մեջբերել է Interfax-ը:
«Առաջին փուլը մենք գրեթե ավարտել ենք, և այդ պատճառով էլ, եթե հայկական կողմը հավատարիմ մնա հիմնարար սկզբունքներին, մենք արդեն անմիջապես կխոսենք Լաչինի, Քելբաջարի և Աղդամի շրջանի մի մասը ադրբեջանական վերահսկողությանը հանձնելու մասին»,-հավելել Է Ալիևը:
Նա նշել է, որ նման մոտեցումը կօգնի հեշտացնել խնդիրները միջնորդների համար, քանի որ կարևոր կետերից մեկն արդեն կիրագործվի:
«Մենք չենք սպասի ինչ-որ երկրորդ փուլի, այն անմիջապես պետք է իրականանա։ Եթե մենք պայմանավորվենք քաղաքական կարգավորման վերաբերյալ, ապա հայկական զորքերn անմիջապես պետք է դուրս բերվեն Քելբաջարի և Լաչինի շրջաններից և Աղդամի շրջանի մի մասից»,-եզրափակել Է Ալիևը։

Баку планирует обсудить возвращение двух районов Карабаха на переговорах в Женеве
Баку будет говорить на переговорах с Ереваном о возвращении Азербайджану Лачинского и Кельбаджарского районов, а также части Агдамского района, если Армения выскажет приверженность базовым принципам урегулирования по Нагорному Карабаху. Об этом в среду, 28 октября, заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев.
«Завтра в Женеве должны состояться переговоры между министрами иностранных дел Азербайджана и Армении, и там мы увидим, насколько армянская сторона привержена базовым принципам. И после этого мы будем давать уже свою оценку тому, насколько они сейчас актуальны или нет. Хотя в течение этого месяца я неоднократно заявлял, что Азербайджан в целом, там есть, конечно, определенные моменты, которые нас не устраивают, но в целом мы их приняли», — цитирует Алиева «Интерфакс».
Лидер Азербайджана отметил, что обсуждение возвращения Азербайджану пяти районов вокруг Нагорного Карабаха (Джабраильского, Физулинского, Зангиланского, Губадлинского и Агдамского) на данный момент не является актуальным.
«Первый этап мы практически завершили, и поэтому, если сейчас армянская сторона выразит приверженность базовым принципам, мы будем уже сразу говорить о передаче под азербайджанский контроль Лачинского и Кельбаджарского районов и части Агдамского района», — добавил Алиев.