«Իրանը պատրաստ է միջնորդ լինել հակամարտության լուծման գործում». Քազեմ Ջալալ
Թեհրանը պատրաստ է միջնորդ դառնալ Լեռնային Ղարաբաղի ճգնաժամի կարգավորման հարցում։ Այս մասին հոկտեմբերի 27-ին հայտարարել Է Մոսկվայում Իրանի դեսպան Քազեմ Ջալալին։
«Մեր նախագահը, մեր արտաքին գործերի նախարարը բանակցություններ են անցկացրել երկու կողմերի հետ, և հայտարարել են, որ Իրանը պատրաստ է միջնորդ լինել հակամարտության լուծման գործում»- ասել է նա «Звезда» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
Ավելի վաղ հաղորդել էինք, որ Իրանի նախագահի հատուկ դեսպանորդ Աբբաս Արաքչին կայցելի Ռուսաստան, Ադրբեջան, Հայաստան և Թուրքիա՝ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը քննարկելու համար:

В Иране заявили о готовности участвовать в урегулировании ситуации в Карабахе
Тегеран готов стать посредником в урегулировании кризиса в Нагорном Карабахе. Об этом 27 октября заявил посол Ирана в Москве Казем Джалали.
«Наш президент и наш министр иностранных дел провели переговоры с обеими сторонами и заявили о готовности Ирана быть посредником в урегулировании этого конфликта», — сказал он в интервью телеканалу «Звезда».
Ранее во вторник президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что урегулирование кризиса вокруг Нагорного Карабаха возможно только в том случае, если армянская сторона вернут Баку семь районов, расположенных вокруг Нагорно-Карабахской автономной области, и при возврате азербайджанских беженцев на территорию Нагорного Карабаха.