Ադրբեջանի ՊՆ-ն դեռևս 08:00-ն չլրացած, շտապեց հայկական կողմին մեղադրել հրադադարը խախտելու մեջ. ՊԲ
Պաշտպանության բանակը հայտնում է, որ ԱՄՆ-ում հումանիտար հրադադարի մասին պայմանավորվածության ձեռք բերելուց հետո, որը ուժի մեջ պետք է մտներ հոկտեմբերի 26-ին՝ ժամը 08:00-ին, Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը դեռևս 08:00-ն չլրացած, շտապեց հայկական կողմին մեղադրել հրադադարը կոպտորեն խախտելու մեջ, բայց որոշ ժամանակ անց հեռացրեց այդ տեղեկատվությունը: Հաշված րոպեներ անց Ադրբեջանի ՊՆ-ն տարածեց հերթական ապատեղեկատվությունը՝ նշելով, թե հայկական ուժերը հարավային ուղղությամբ հրետակոծության են ենթարկում ադրբեջանական դիրքերը:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ ՊԲ-ի ստորաբաժանումները խստորեն հետևում են ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, իսկ թշնամական կողմի մեղադրանքները ոչ միայն իրականության հետ որևէ առնչություն չունեն, այլև արվել են վերջինիս հետագա սադրանքների համար տեղեկատվական հող նախապատրաստելու համատեքստում:

АО Арцаха: Еще до 08:00 Азербайджан поспешил обвинить армянскую сторону в грубом нарушении режима прекращения огня
Понедельник, 26 Октября, 2020 года, 08:45
После достижения в США договоренности о гуманитарном прекращении огня, которое должно было вступить в силу 26 октября в 08:00, министерство обороны Азербайджана еще до 08:00 поспешило обвинить армянскую сторону в грубом нарушении режима прекращения огня, но через некоторое время удалило эту информацию. Об этом сообщает Армия обороны обороны Арцаха.
«Спустя несколько минут Минобороны Азербайджана распространило очередную дезинформацию, сообщив, что армянская сторона ведет обстрел азербайджанских позиций на южном направлении.
Министерство обороны Республики Арцах заявляет, что подразделения Армии обороны строго следят за достигнутыми договоренностями, а обвинения враждебной стороны не только не имеют никакого отношения к действительности, но и были сделаны в контексте подготовки информационной почвы для дальнейших провокаций»,- говорится в заявлении.