3 տասնյակ կոնգրեսականներ Արցախի անկախությունը ճանաչելու բանաձև են ներկայացրել ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատ. ԱՀ ԱԳՆ
Շաբաթ, 24 հոկտեմբերի, 2020 թ., 13:10
Արցախի Արտաքին գործերի նախարարությունը հայտնում է. «Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ, Նյու Ջերսիից ընտրված կոնգրեսական Ֆրենք Փալոնը և երեք տասնյակ կոնգրեսականներ՝ թե՛ Հանրապետական և թե՛ Դեմոկրատական կուսակցություններից, Արցախի Հանրապետության անկախությունը ճանաչելու բանաձև են ներկայացրել ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատ:
Բանաձևը նաև դատապարտում է Ադրբեջանի և Թուրքիայի շարունակվող հարձակումները Հայաստանի և Արցախի վրա, կոչ է անում դադարեցնել ռազմական օգնությունը Ադրբեջանին, ընդգծում է ԵԱՀԿ շրջանակում բանակցային գործընթացին Արցախի ուղղակի մասնակցության, ինչպես նաև Միացյալ Նահանգների և Արցախի միջև ճամփորդական և հաղորդակցության սահմանափակումների մեղմացման անհրաժեշտությունը»:

Фрэнк Паллоне и еще 30 законодателей внесли в Палату представителей США резолюцию о признании независимости Арцаха
Суббота, 24 Октября, 2020 года, 13:10
Сопредседатель Группы по вопросам Армении Конгресса США Фрэнк Паллоне и группа из 30 конгресменов внесли в Палату представителей США резолюцию о признании независимости Республики Арцах.
«В резолюции также осуждаются продолжающиеся нападения Азербайджана и Турции на Армению и Республику Арцах, содержится призыв к свертыванию военной помощи Азербайджану, к прямому участию Арцаха в продолжающихся мирных переговорах при посредничестве ОБСЕ, а также в более широком смысле, призыв к ослаблению ограничений на поездки и коммуникации между США и Республикой Арцах», - говорится в сообщении МИД Арцаха.