«Գերեվարված 2 հայ զինծառայողները ողջ են, զանգահարել են ծնողներին». Արտակ Զեյնալյան
ՀՀ արդարադատության նախկին նախարար, փաստաբան Արտակ Զեյնալյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Քիչ առաջ գերեվարված Արեգ Սարգսյանը և Նարեկ Ամիրջանյանը զանգահարել են ծնողներին, նրանք ողջ են, գտնվում են հոսպիտալում։
Հիշեցնեմ, երեկ՝ 16.10.2020թ Մարդու Իրավունքների Եվրոպական Դատարանը բավարարել էր հայ դիմումատուների պահանջը՝ պարտավորեցնելով Ադրբեջանի կառավարությունը ապահովել Արեգ Սարգսյանի և Նարեկ Ամիրջանյանի կյանքի անձեռնմխելիությունը և նրանց առողջության իրավունքը։ Միևնույն ժամանակ Դատարանը պահանջել է Ադրբեջանից մինչև 22.10.2020թ․ Եվրոպական դատարանին ներկայացնել տեղեկություններ վերջիններիս որպիսության և առողջական վիճակի վերաբերյալ

Артак Зейналян: Захваченные в плен двое армянских военнослужащих позвонили родителям, с ними все в порядке
Суббота, 17 Октября, 2020 года, 15:55
Захваченные в плен армянские военнослужащие Арег Саргсян и Нарек Амирджанян позвонили родителям, с ними все в порядке, они находятся в госпитале. Об этом на своей странице в Facebook сообщил бывший министр юстиции Армении, правозащитник Артак Зейналян.
«Напомню, что вчера, 16.10.2020, Европейский суд по правам человека удовлетворил иск армянских истцов, обязав правительство Азербайджана обеспечить право на неприкосновенность жизни и здоровья Арега Саргсяна и Нарека Амирджаняна. В то же время, по его словам, суд потребовал от Азербайджана до 22 октября предоставить Европейскому суду информацию об условиях содержания и состоянии здоровья военнопленных», - написал Зейналян.