Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը քրեական գործ է հարուցել ռուս զինթղթակից Սեմյոն Պեգովի դեմ
Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը քրեական գործ է հարուցել ռուս ռազմական լրագրող Սեմյոն Պեգովի՝ wargonzo նախագծի հեղինակի դեմ:
Լրագրողին մեղադրում են Հայաստանի տարածքից Արցախ մուտք գործելու համար, որը Ադրբեջանը համարում է իր գրավյալ տարածքը, գրում է RIA-ն։ Աառանց Բաքվին պաշտոնապես ծանուցելու այս տարածաշրջան այցելած մարդիկ հայտարարվում են «պերսոնա նոն գրատա» և ընդգրկվում «սև ցուցակ»-ում: Ադրբեջանում նրանց քրեական հետապնդում է սպառնում։
Այսպիսով, Պեգովի դեմ քրեական գործ են հարուցել «ահաբեկչության հանրային կոչեր», «պետության դեմ ուղղված հրապարակային կոչեր» և «Ադրբեջանի Հանրապետության պետական սահմանի ապօրինի հատում» հոդվածներով:
«Գլխավոր դատախազությունը իրավաբանական օգնության հայց է ուղարկել այն երկրի լիազոր կառույցներին, որի քաղաքացի է նշված անձը: Կատարվում է հետաքննություն»,- նշել են գերատեսչությունում:

ГП Азербайджана возбудила дело против российского журналиста Пегова
Генпрокуратура Азербайджана возбудила уголовное дело против российского гражданина, военного журналиста Семена Пегова, создателя проекта WarGonzo.
Журналиста обвиняют в том, что он въехал с территории Армении в Нагорный Карабах, который Азербайджан считает своей оккупированной территорией. Люди, посетившие этот регион без уведомления официального Баку, автоматически объявляются персонами нон грата и включаются в черный список. В Азербайджане им грозит уголовное преследование.Таким образом, против Пегова возбудили уголовное дело по статьям "Публичные призывы к терроризму", "Публичные призывы, направленные против государства" и "Незаконное пересечение государственной границы Азербайджанской Республики".3
"Генеральная прокуратура направила запрос о правовой помощи уполномоченным структурам страны, гражданином которой является указанное лицо. Ведется расследование", — говорится в сообщении.