«Ադրբեջանը Հայաստանի տարածքին հարվածներ չի հասցնի»․ Զաս
Ադրբեջանը Հայաստանի տարածքին հարվածներ չի հասցնի, քանի որ տարածքային պահանջներ չունի և նրա ամբողջականության նկատմամբ ոտնձգություններ չի կատարի, կարծում է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը:
«Ես վստահ եմ, որ իրավիճակի նման զարգացում չի լինի։ Ինչո՞ւ։ Որովհետև Ադրբեջանը Հայաստանի նկատմամբ տարածքային պահանջներ չունի և ոտնձգություն չի կատարում տարածքային ամբողջականության նկատմամբ։ Երկրորդ, ինձ թվում է, որ այնտեղ բավականաչափ ողջամտություն և պատասխանատվություն ունեն իրենց ժողովրդի հանդեպ, որպեսզի նման որոշումներ չընդունեն՝ հասկանալով, որ դա անմիջապես կփոխի իրավիճակը»,- ասել է Զասը:
Նա նաև նշել է, որ ադրբեջանցի և հայ քաղաքական գործիչների ու զինվորականների ողջամտությունը թույլ չի տա հակամարտության սրումը նոր մակարդակի հասցնել:
«Հիմա այնտեղ հակամարտություն է և միջազգային հանրությունը համապատասխան վերաբերմունք ու գնահատական ունի իրավիճակի վերաբերյալ։ Եթե դա հիմա տեղի ունենա, ապա, իհարկե, ամեն ինչ կփոխվի։ Ես կարծում եմ, որ ոʹչ Ադրբեջանի, ոʹչ Հայաստանի, ոʹչ էլ այլ երկրի շահերից չի բխում, որ հակամարտությունը բռնկվի տարածաշրջանային մակարդակի։ Այդ իսկ պատճառով, ես այստեղ իրադարձությունների զարգացման նման տարբերակ չեմ տեսնում»,- ընդգծել է Զասը։

Азербайджан не станет наносить удары по территории Армении - генсек ОДКБ
Азербайджан не станет наносить удары по территории Армении, поскольку не имеет к ней территориальных претензий и не посягает на ее целостность, считает генеральный секретарь Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) Станислав Зась.
«Я уверен, что такого развития ситуации не будет. Почему? Потому что Азербайджан территориальных претензий к Армении не имеет и не посягает на ее целостность. Во-вторых, мне кажется, что там достаточно здравомыслия и ответственности перед своим народом, чтобы не принимать таких решений, понимая, что это сразу же поменяет ситуацию», - сказал Зась журналистам в четверг.
Он также отметил, что здравомыслие азербайджанских и армянских политиков и военных не позволит допустить разрастание конфликта на новый уровень.
«Сейчас там конфликт и ситуация одна, в том числе и мировая общественность соответствующее отношение имеет и оценку. Если это сейчас случится, то, конечно, все поменяется. Я думаю ни Азербайджану, ни Армении, ни в интересах другой страны не нужно, чтобы конфликт разгорался до регионального уровня. Поэтому я не вижу тут такого варианта развития событий», - подчеркнул Зась.