Լիբանանի ՆԳՆ-ն հայտնել է Բեյրութի նավահանգստում տեղի ունեցած պայթյունի պատճառը
Բեյրութի նավահանգստում պայթուցիկ ամոնիումի նիտրատ է բռնկվել: Այս մասին ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, «Ալ Հադաթ» հեռուստաալիքով ասել է Լիբանանի ՆԳՆ ղեկավար Մուհամմեդ Ֆահմին:
Միևնույն ժամանակ, ինչպես հաղորդում է «Ալ Մայադին» հեռուստաալիքը, ուժային կառույցներից տեղեկացրել են, որ նավերից մեկում եղել է առգրավված պայթուցիկ նյութերի մաքսանենգ բեռ, որը պահվում էր նավահանգստի պահեստում՝ հետագա մշակման կամ ոչնչացման համար: «Չորս ամիս առաջ զեկույց էր պատրաստվել ծովային նավահանգստում պայթուցիկ նյութեր պարունակող այդպիսի բեռ պահելու մեծ վտանգի մասին»,- հայտնում է հեռուստաալիքը: Ըստ որոշ տեղեկությունների, պահեստում տեղի է ունեցել կարճ միացում, որը հրդեհ է առաջացրել, ինչի հետևանքով էլ պայթյուն է բռնկվել:
Նշվում է, որ Լիբանանի մայրաքաղաքում հիվանդանոցները գերբեռնված են: Նրանցից միայն մեկում միայն 1 ժամվա ընթացքում ավելի քան 300 վիրավոր է տեղափոխվել: Մարդկանց հորդորում են անհապաղ արյուն հանձնել: Ըստ նախնական տվյալների՝ զոհերի թիվը հասել է 30-ի, ըստ ոչ պաշտոնական տեղեկությունների՝ զոհերն ավելի շատ են: Հաղորդվում է, որ շատ մարդիկ դեռևս պայթյունի հետևանքով ավերված շենքերի տակ են գտնվում:

В МВД Ливана заявили, что в порту Бейрута взорвалась аммиачная селитра
В порту Бейрута взорвалась взрывоопасная аммиачная селитра. Об этом, как передает телеканал Al Hadath, заявил глава МВД Ливана Мухаммед Фахми.
Вместе с тем, как сообщили телеканалу Al Mayadeen в силовых структурах, "сдетонировал конфискованный еще девять лет назад с одного из судов контрабандный груз взрывоопасных веществ, который все эти годы хранился на складе в порту для дальнейшей переработки или уничтожения". "Еще четыре месяца назад был подготовлен отчет о большой угрозе хранения в морской гавани такого груза взрывоопасных веществ", - отметил он. По некоторым данным, на складе случилось короткое замыкание, вызвавшее пожар, в результате чего взорвалась селитра.
Тем временем, больницы ливанской столицы переполнены. Только в один из госпиталей меньше чем за час поступило свыше 300 раненых. Людей призывают срочно сдавать кровь. Весь медицинский персонал вызван на работу. По первым данным, число погибших достигло 30 человек, по неофициальным сведениям, жертв намного больше - люди находятся под разрушенными взрывной волной в районе порта зданиями.