Հայտնի է Կառավարության կողմից առաջադրվող ՍԴ դատավորի թեկնածուի անունը
Կառավարության այսօրվա նիստի օրակարգում է նաև Սահմանադրական դատարանի դատավորի պաշտոնում թեկնածու առաջադրելու մասին հարցը։
«Ղեկավարվելով Սահմանադրության 166-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 213-րդ հոդվածի 3-րդ մասով՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը որոշում է Սահմանադրական դատարանի դատավորի պաշտոնում առաջադրել Վահրամ Ավետիսյանի թեկնածությունը»,- նշված է նախագծում:
Հիշեցնենք՝ ՍԴ դատավորի թեկնածու առաջադրելու իրավունք ունեն Կառավարությունը, ՀՀ նախագահը և Դատավորների ընդհանուր ժողովը: Թեկնածուները պետք է ընտրվեն Ազգային ժողովի կողմից։

Стало известно имя кандидата на должность судьи КС
Правительство Армении на заседании в четверг обсудит вопрос выдвижения кандидата на должность судьи Конституционного суда.
В проекте решения, включенного в повестку заседания, говорится: «Руководствуясь ч. 1-ой ст. 166-ой и ч. 3-ей ст. 213-ой Конституции, правительство Республики Армении решило выдвинуть кандидатуру Ваграма Аветисяна на должность судьи Конституционного суда».
Напомним, что право выдвигать кандидата на должность судьи Конституционного суда имеют правительство, президент Республики Армения и Общий совет судей. Кандидаты должны быть избраны Национальным Собранием.