«Կդիմենք ՄԻԵԴ»․ ՍԴ անդամ Ալվինա Գյուլումյան
Հիշեցնենք՝ Ազգային ժողովը երեկ ընդունեց Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը։ Սահմանադրության 213-րդ հոդվածի փոփոխություններն ուժի մեջ մտնելու պահից Հրայր Թովմասյանը կդադարի պաշտոնավարել որպես բարձր դատարանի նախագահ, բայց կմնա ՍԴ անդամ։ 12 տարուց ավելի պաշտոնավարած ՍԴ երեք անդամները՝ Հրանտ Նազարյանը, Ֆելիքս Թոխյանը և Ալվինա Գյուլումյանը, կուղարկվեն թոշակի։
«Այդ փոփոխությունն ինձ վերաբերվել չի կարող, ես 2014թ․ օգոստոսից եմ պաշտոնավարում, իսկ պարտականությունների կատարմանն անցել եմ հոկտեմբերից։ Գտնում եմ, որ շարունակելու եմ պաշտոնավարել․․․ Կրկնում եմ՝ ես կարդացել եմ ընդունված նախագիծն ու գտնում եմ, որ այն իմ վրա չի տարածվում»,- ասաց Գյուլումյանը։
Եթե խորհրդարանական ընդդիմությունը չվիճարկի, դատավորները կարո՞ղ են վիճարկել հարցը՝ ասաց․ «Իհարկե կարող են, ներպետական միջոցները սպառելու դեպքում կդիմենք ՄԻԵԴ։ Ես անձամբ դա կանեմ, Հրանտ Նազարյանն ու Ֆելիքս Թոխյանը ևս, կարծում եմ, չեն լռի»։

Член КС Альвина Гюлумян: Мы обратимся в ЕСПЧ
«Это изменение не может коснуться меня. Я вступила в должность в августе 2014, приступила к исполнению обязанностей в октябре. Считаю, что я должна пребывать в должности. Повторяю, я прочитала принятый законопроект и считаю, что он на меня не распространяется»,- сказала сегодня в беседе с журналистами член Конституционного суда Альвина Гюлумян.
На вопрос, мугут ли судьи КС обжаловать законопроект в случае, если парламентская оппозиция этого не сделает, Гюлумян отметила: «Конечно могут. В случае исчерпания внутренних средств, мы обратимся в ЕСПЧ. Я сделаю это лично. Думаю, что Грант Назарян и Феликс Тохян также молчать не станут».
Напомним, что вчера Национальное Собрание приняло проект поправок в Конституцию. С момента вступления в силу поправки к статье 213 Конституции Грайр Товмасян прекратит исполнять обязанности председателя КС, но останется членом КС. Три члена Конституционного суда – Грант Назарян, Феликс Тохян и Альвина Гюлумян, которые находятся на должности более 12 лет, будут отправлены на пенсию.