Բացահայտվել է ադրբեջանական քարոզչության հերթական անհաջող փորձը․ ԱԱԾ
Ս. թ. մայիսի 21-ին «WhatsApp» բջջային հավելվածում գրանցված ուկրաինական +380963496856 հեռախոսահամարի բաժանորդ ոմն «Alex»-ի և «YouTube» սոցիալական կայքում «Armen Tigranian» տվյալներով օգտատիրոջ կողմից տարածվել է տեսանյութ, որում իբրև Ադրբեջանի քաղաքացիներն անարգել շրջում են Երևանում, որտեղ մնացել են կորոնավիրուսի պատճառով, և իրականացնում տեսանկարահանումներ, իսկ Հայաստանի հատուկ ծառայություններն անգործության են մատնված:
Իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և հետազոտությունների արդյունքում պարզվել է, որ տարածված տեսանյութը մոնտաժման արդյունք է, որին կցվել է նախապես պատրաստված ձայնագրությունը: Պարզվել է նաև, որ նշված տեսագրությունը տարածելու համար ուկրաինական +380963496856 հեռախոսահամարի բաժանորդը «Վոթսափ» հավելվածում գրանցել է խումբ, որում ներառել է մի քանի տասնյակ հայկական հեռախոսահամարներ և միաժամանակ վերջիններիս ուղարկել այդ տեսագրությունը:
Նշված հանգամանքը մեկ անգամ ևս վկայում է, որ ադրբեջանական կողմը փորձում է կեղծ և սիրողական մակարդակով բարձրացնել անդունդում գտնվող ադրբեջանական ժողովրդի «մարտական ոգին»:
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին մեկ անգամ ևս հորդորում ենք բջջային հավելվածներով և սոցիալական կայքերով շփումներում լինել առավել զգոն, ցուցաբերել զգուշավորություն ու շրջահայացություն, չմատնվել խուճապի ու չտարածել նմանօրինակ տեսանյութեր, իսկ այդպիսի տեսանյութերի ստացման դեպքում ուղարկող օգտատերերի մասին տեղեկացնել ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությանը:

СНБ Армении выявила очередной фейк азербайджанской пропаганды
«21 мая в мобильном приложении «WhatsApp» подписчик украинского телефона +380963496856 некий Alex и пользователь YouTube под ником Armen Tigranian, распространил видео, на котором якобы граждане Азербайджана беспрепятственно ходят по Еревану, где остались из-за коронавируса, и осуществляют видеосъемки, а спецслужбы Армении бездействуют.
В результате проведенных оперативно-розыскных мероприятий и исследований выяснилось, что распространенное видео смонтировано, к нему приложена предварительно подготовленная запись. Выяснилось также, что для распространения указанной видеозаписи абонент украинского телефона +380963496856 зарегистрировал в приложении «Вотсап» группу, в которую включил несколько десятков армянских телефонных номеров и одновременно отправил им это видео.
Указанный случай еще раз свидетельствует о том, что азербайджанская сторона пытается с помощью фальсификации и на любительском уровне поднять «боевой дух» азербайджанцев», - отмечается в сообщении СНБ.
СНБ Армении призывает всех граждан быть более бдительными при общении в интернете и не распространять сомнительные видеоролики. А в случае их получения – сообщать об этом СНБ.