Պատրաստվում են աշնանը վիրուսի հնարավոր տարածմանը
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Վրաստանի առողջապահության նախարար Եկատերինե Տիկարաձեի հետ:
Քննարկվել են բուժական և հակահամաճարակային միջոցառումներին առնչվող հարցեր: Առողջապահության ոլորտի պատասխանատուները ներկայացրել են Հայաստանում և Վրաստանում ստեղծված համաճարակային իրավիճակը, մտքեր փոխանակել առաջացած մարտահրավերին հասցեագրման ուղղությամբ ազգային մակարդակում ձեռնարկվող միջոցառումների մասին, ինչպես նաև քննարկել փոխօգնության հնարավորությունները:
Կարևորելով երկկողմ քննարկումները՝ գործընկերները պայմանավորվել են ստեղծել փորձի փոխանակման մշտական հարթակ: Այդ առնչությամբ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաջին նմանատիպ քննարկումն իրականացնել տեսակապի ձևաչափով՝ երկու երկրի առողջապահության նախարարների մասնակցությամբ:
ՀՀ առողջապահության նախարարը բարձր է գնահատել Հայաստանի ու Վրաստանի ժողովուրդների միջև բազմադարյա բարեկամության և փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված սերտ համագործակցությունը, որն արտահայտվում է նախևառաջ մարտահրավերները, այդ թվում՝ համավարակը փոխօգնության ոգով իրականացնելու հարցում:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հակահամաճարակային միջոցառումների թեմայով ռազմավարական հարցերի երկկողմ քննարկումներ կազմակերպելու շուրջ, հատկապես՝ աշնանը համավարակի հնարավոր տարածմանը պատրաստ լինելու համար, այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ առողջապահության նախարարությունը։

Министры здравоохранения Армении и Грузии обсудили возможности взаимопомощи
Министр здравоохранения Армении Арсен Торосян провел телефонный разговор с министром здравоохранения Грузии Екатерине Тикарадзе.
Как сообщает пресс-служба Минздрава Армении, Торосян и Тикарадзе обсудили вопросы, связанные с терапевтическими и противоэпидемиологическими мероприятиями.
Были представлены сложившиеся из-за пандемии ситуации в Армении и Грузии, состоялся обмен мнениями о мероприятиях, предпринимаемых на национальном уровне в направлении противодействия возникшим вызовам, обсуждены также возможности взаимопомощи.
Придав важность двусторонним обсуждениям, Торосян и Тикарадзе договорились о создании постоянной платформы для обмена опытом. В этой связи достигнута договоренность провести первое подобное обсуждение в формате видеоконференции с участием министров здравоохранения двух стран.
Глава Минздрава Армении высоко оценил тесное сотрудничество Армении и Грузии, основанное на многовековой дружбе и взаимном уважении двух народов, что отражается, прежде всего, в вопросе преодоления вызовов, в том числе преодоления пандемии в духе взаимопомощи.
Достигнута договоренность об организации двусторонних обсуждений по стратегическим вопросам на тему противоэпидемиологических мероприятий, чтобы быть готовыми в частности к возможному распространению пандемии осенью.