«Հյուսիսարևելյան սահմանագոտու նոր հենակետն է»․ ՀՀ ՊՆ խոսնակ
ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հյուսիսարևելյան սահմանագոտու նոր հենակետն է:
Տեղը պատահական չի ընտրվել. հետախուզական, ինժեներական, մյուս ծառայությունները համապատասխան տեղազննում են անցկացրել, որոշել հենց տվյալ տեղանքում նոր դիրք հիմնելու նպատակահարմարությունը: Մի քանի տարի առաջ էլ հենց այդ տեղամասում հակառակորդը դիվերսիոն գործողություն էր իրականացրել, ինչի հետևանքով ցավալի կորուստներ ունեցանք:
Նոր դիրքը նոր հնարավորություններ է ստեղծել: Այն բարձրադիր գոտում է, իշխող դիրք ունի ավելի արդյունավետ մարտ վարելու համար: Հակառակորդի միանգամից մի քանի դիրք մեր տեսադաշտում է:
Այժմ դիտարկման ու հսկման մեր հնարավորությունները էապես ավելացել են: Ավելացել են նաև կրակային խոցման հնարավորությունները: Գործնականում այս տեղամասում հակառակորդն այլևս չի կարող լուրջ գործողություններ ձեռնարկել, այլապես կպատժվի շատ խիստ: Հենց դրա համար էլ զորամասում տվյալ հենակետն անվանում են «պատժիչ»»:

Минобороны Армении: На северо-восточном направлении границы сформирован новый опорный пункт
ВС Армении сформировали новый опорный пункт на северо-восточном направлении границы. Об этом на своей странице в Facebook сообщила пресс-секретарь Министерства обороны Армении Шушан Степанян.
«Это место было выбрано не случайно: разведывательные, инженерные и другие службы провели соответствующую рекогносцировку и определили целесообразность основания новой позиции именно на этом участке. Несколько лет назад именно на этом участке противник осуществил диверсионные действия, в результате чего мы понесла болезненные потери», - написала Степанян.
По ее словам, новая позиция создала новые возможности – она расположена на возвышенности, имеет господствующее положение для более эффективного ведения боя.
«В поле нашего зрения – сразу несколько позиций противника. Теперь наши возможности наблюдения и контроля существенно выросли. Увеличились также возможности огневого поражения. На практике на этом участке противник больше не может предпринимать серьезных действий, иначе он будет очень строго наказан. Именно поэтому данный опорный пункт в воинской части называют «карательным», - добавила пресс-секретарь МО РА.