Քննչական կոմիտեն պարզաբանում է տարածել
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ Քաջարանի բնակիչներ Գ․ Մ-ի և նրա ընկերոջ՝ Կ․ Թ-ի միջև տեղի ունեցած վեճի հանգամանքների պարզաբանման համար Քաջարան համայնքի ղեկավարի կանչով, 2020թ. ապրիլի 26-ին՝ ժամը 20:00-ի սահմաններում, Քաջարանի Լեռնագործների փողոցում գտնվող, վերջինիս պատկանող բենզալցակայանի հետնամասում գտնվող չգործող նախկին ռեստորանի շինությունում հավաքվել են համայնքի ղեկավարը և շուրջ 20 հոգի, որտեղ տեղի է ունեցել ծեծկռտուք։
2020թ. ապրիլի 29-ին՝ ժամը 13:30-ի սահմաններում, Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի աշխատակիցներ Բ․ Հ-ն, նրա եղբայրը՝ Լ․ Հ-ն, Խ․ Մ-ն և Մ․ Ս-ն, կոմբինատի ավտոկայանատեղիում բռնություն գործադրելով, առևանգել են Շ. Մ-ին և Խ. Մ-ի կողմից վարվող ավտոմեքենայով տեղափոխել «Աժդանակ» ՍՊԸ-ի տարածք, Ա․ Հ-ի և Գ․ Մ-ի հետ ծեծի ենթարկել նրան:
Շուրջ կես ժամ ծեծելուց հետո, Շ. Մ-ին « Տոյոտա-Պրադո» մակնիշի ավտոմեքենայով տեղափոխել են Ագարակ բնակավայրում գտնվող, Ա․ Պ-ին պատկանող առանձնատուն, որտեղ կրկին ծեծել են նրան, ինչին միջամտել են Շ. Մ-ի եղբայրը՝ Գ. Մ-ն և Ա․ Փ-ն, ինչպես նաև ինքնությունները չպարզված անձինք, ինչի հետևանքով ծեծկռտուքը դադարել է: Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում, Ա․ Պ-ի բնակության վայրում կատարված խուզարկությամբ հայտնաբերվել է առանձնապես խոշոր չափի «մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոց։
2020թ․մայիսի 24-ին Խ․ Մ-ն, Մ․ Ս-ն և Լ․ Հ-ն ձերբակալվել են՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 131-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով, իսկ Ա․Պ-ն՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 268-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված հանցագործություններ կատարելու կասկածանքով։
Իրականացվում են մեծածավալ քննչական գործողություններ և օպերատիվ միջոցառումներ՝ համայնքի ղեկավարի մասնակցությունը դեպքերին ստուգելու և նրա դերակատարումը պարզելու ուղղությամբ:
Միաժամանակ ՀՀ քննչական կոմիտեն հորդորում է չխոչընդոտել քրեական գործի քննությանն ու արդարադատության իրականացմանը, քանի որ դրա համար նախատեսված է քրեական պատասխանատվություն:

СК Армении представил разъяснения по уголовному делу о похищении в Каджаране
Следственный комитет Армении представил накануне, 24 мая, разъяснения по уголовному делу о похищении в Каджаране.
В сообщении отмечается, что в рамках уголовного дела, расследуемого в главном управлении по расследованию особо важных дел СК, выяснилось, что 26-го апреля текущего года около 20:00 порядка двух десятков человек по призыву мэра Каджарана собрались вместе с ним для разбирательства обстоятельств спора между каджаранцами Г.М. и его приятеля К.Т. в здании бывшего ресторана, расположенного за бензозаправочной станцией на улице Лернагорцнери, принадлежащей мэру. Там произошла потасовка.
29-го апреля около 13:30 сотрудники Зангезурского медно-молибденового комбината Б.А, его брат Л.А., а также Х.М и М.С., применив насилие, похитили с автостоянки комбината гражданина Ш.М. и на принадлежащей Х.М. машине перевезли на территорию ООО «Ажданак», а затем вместе с А.А. и Г.М. избили его.
После избиения, длившегося около получаса, Ш.М. на автомобиле «Тойота Прадо» отвезли в частный дом в Агараке, принадлежащий А.П., где вновь стали избивать его. После того, как вмешались брат Ш.М. – Г.М. и А.П., а также неизвестные лица, избиение прекратилось.
В ходе проведенного в рамках предварительного следствия обыска в доме А.П. был обнаружен наркотик «марихуана» в особо крупных размерах.
24-го мая Х.М., М.С., Л.А. и А.П были задержаны по соответствующим статьям УК Армении.
Проводятся масштабные следственные действия и оперативные мероприятия для проверки участия мэра в этих инцидентах и уточнения его роли.
Напомним, что в воскресенье перед зданием полицейского отделения города Капана прошла акция протеста. Недовольство граждан вызвали события, начавшиеся рано утром в субботу и ставшие причиной для начала служебного расследования полиции. Рано утром вооруженные полицейские в масках задержали четырех людей, близких к мэру Каджарана Манвелу Фармазяну. Позже стало известно, что один из задержанных был освобожден, потому что его доставили в отделение по ошибке. Однако вскоре родственники гражданина опубликовали фотографии, на которых видны следы насилия, которое, по их словам, было применено по отношению к задержанному в полицейском участке. После заявления Фармазяна участники акции разрешили перевезти трех задержанных граждан в Ереван. Акция протеста закончилась общей молитвой.