«58-ամյա պացիենտն ունեցել է հաստատված երկկողմանի սուբտոտալ թոքաբորբ»․ ԱՆ խոսնակ
Առողջապահության նախարարի մամուլի խոսնակ Ալինա Նիկողոսյանը ֆեյսբուքյան էջում գրել է․ ««Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնում արձանագրվել է մահվան դեպք։ 58-ամյա պացիենտն ունեցել է կորոնավիրուսային հիվանդություն, հաստատված երկկողմանի սուբտոտալ թոքաբորբ։ Տղամարդն ունեցել է նաև ուղեկցող խրոնիկ հիվանդություններ՝ սրտի իշեմիկ հիվանդություն, զարկերակային գերճնշում III աստիճանի, ճարպակալում II-III աստիճանի: Բուժման ընթացքում ախտորոշվել է սրտամկանի սուր ինֆարկտ՝ ST էլևացիայով:
Ապրիլի 8-ին կատարվել է կորոնար զարկերակի ստենտավորում, որից հետո պացիենտի մոտ զարգացել է դիսթրես համախտանիշ, սուր շնչական անբավարարություն III աստիճանի, սեպսիս, սեպտիկ շոկ: Երկարատև թոքային արհեստական շնչառությունից հետո զարգացել է հարաճուն պոլիօրգանային անբավարարություն:
Ապրիլի 16-ի դրությամբ ունենք կորոնավիրուսային հիվանդության հաստատված 42 նոր դեպք և 44 առողջացածներ»։

Алина Никогосян: У скончавшегося от коронавируса 58-летнего пациента была диагностирована двустороняя субтотальная пневмония
Пятница, 17 Апреля, 2020 года, 11:05
![]() В медицинском центре «Сурб Григор Лусаворич» зафиксирован новый случай смерти от коронавируса. Об этом на своей странице в Facebook сообщила пресс-секретарь министра здравоохранения Армении Алина Никогосян. «У 58-летнего пациента была диагностирована коронавирусная болезнь, двустороняя субтотальная пневмония. У мужчины имелись также сопутствующие хронические заболевания: ишемическая болезнь сердца, артериальное давление 3-й степени, ожирение 2-3 степени. Во время лечения был диагностирован острый инфаркт миокарда с подъемом сегмента ST. По состоянию на 16 апреля, выявлено 42 новых случаев инфицирования коронавирусом и 44 человек выздоровели», - написала она. |