Արցախում հաստատվել է կորոնավիրուսով վարակման առաջին դեպքը
Արցախի տեղեկատվական շտաբը հայտնում է. «Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունից փոխանցում են, որ նախորդ օրը կորոնավիրուսի կասկածանքով ՀՀ ուղարկված երկու փորձանմուշների թեստավորման արդյունքներն այսօր ստացվել են, որոնցից մեկը՝ դրական, մյուսը՝ բացասական:
Հաստատված դեպքի մասին հարկ ենք համարում հիշեցնել, որ, քաղաքացին ապրիլի 2-ին, առավոտյան շտապ օգնության մեքենայով տեղափոխվել էր Քաշաթաղի բուժմիավորում և մեկուսացվել, որովհետև Արցախ էր վերադարձել ՀՀ-ի «վարակի օջախ» համարվող բնակավայրից: Երկրորդ թեստավորված քաղաքացին եղել է ՀՀ-ից վերադարձած քաղաքացու հարևանուհին, ով ապրիլի 4-ին, այլ խնդրով տեղափոխվել նույն բուժմիավորում՝ բրոնխիտի ախտանիշներով:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ քաղաքացին ՀՀ-ից Արցախ վերադառնալուց հետո գտնվել է Քաշաթաղի շրջանի Միրիկ գյուղում, ապա նախորդ օրերին, նրա հետ շփված բոլոր 17 քաղաքացիները, ապահովության նկատառումներով, նախօրոք ինքնամեկուսացվել են և այս պահին որևէ ախտանիշներ չունեն:
Արցախի «Համաճարակաբանության և հիգիենայի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի մասնագետները նրա հետ հնարավոր շփումների շրջանակը ճշտելուց հետո, օրեր առաջ, ինքնամեկուսացված քաղաքացիների առանձնատներում անհրաժեշտ ախտահանիչ աշխատանքներ են իրականացրել:
Նշենք, որ բնակավայրը շրջկենտրոնից գտնվում 39 կմ, մայրաքաղաքից՝ 89 կմ հեռավորության վրա:Վերոնշյալ բնակավայրը, քաղաքացուն մեկուսացնելուց հետո, գտնվել է վերահսկողության տակ:
Կեղծ և չստուգված լուրերից խուսափելու համար կրկին հորդորում ենք հետևել պաշտոնական լրահոսին, որը ներկայացվում է Արցախի Հանրապետությունում ձևավորված նոր կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելման աշխատանքները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի տեղեկատվական շտաբի միջոցով»:

В Арцахе подтвержден 1 случай коронавируса
Из Министерства здравоохранения Республики Арцах сообщают, что сегодня получены результаты исследования двух отправленных накануне в Армению образцов, один из двух тестов на коронавирус – положительный.
«Что касается подтвержденного случая, считаем нужным напомнить, что утром 2 апреля пациент на машине «Скорой помощи» был доставлен в медобъединение Кашатага и изолирован, поскольку в Арцах вернулся из Армении – из считающегося «очагом вируса» населенного пункта.
Была протестирована и соседка вернувшегося из Армении гражданина, которая 4 апреля с другой проблемой – с симптомами бронхита – была доставлена в то же медучреждение.
Принимая во внимание тот факт, что гражданин после возвращения в Арцах из Армении находился в селе Мирик Кашатагского района, все 17 граждан, которые в предыдущие дни с ним контактировали, по соображениям безопасности, заранее самоизолировалис.
У этих граждан в данный момент нет никаких симптомов.
Центр эпидемиологии и гигиены Арцаха после уточнения круга возможных контактов с ним несколько дней назад провел необходимые дезинфекционные работы в частных домах самоизолировавшихся граждан.
Следует отметить, что населенный пункт расположен в 39 км от областного центра и в 89 км от столицы. После изоляции гражданина вышеупомянутый населенный пункт находился под надзором.
Во избежание распространения ложной и непроверенной информации, вновь призываем следить за официальными новостями, предоставляемыми Информационным штабом Арцаха»,– говорится в сообщении.