Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Վլադիմիր Պուտինի հետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ:
Կողմերը քննարկել են Հայաստանին բնական գազի մատակարարման հետ կապված հարցեր: Տեղեկատվություն են փոխանակել Covid-19 համաճարակի դեմ պայքարի ուղղությամբ տարվող քայլերի մասին: Նշվել է, որ երկու երկրներում էլ իրավիճակն այդ առումով լիովին վերահսկելի է:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնմել ռուսական կողմին Հայաստանից Ռուսաստան բեռնափոխադրումների անխափան իրականացումն ապահովելու ուղղությամբ ձեռնարկած քայլերի և Ռոսպոտրեբնաձորի հետ արդյունավետ համագործակցության համար:
Կողմերը պաշտպանել են տեսակոնֆերանսի միջոցով Եվրասիական բարձրագույն խորհրդի արտահերթ նիստ հրավիրելու գաղափարը: Զրուցակիցները կարևորել են ինչպես երկկողմ ձևաչափով, այնպես էլ ԵԱՏՄ շրջանակում մշտական շփումների իրականացումը:

Никол Пашинян провел телефонный разговор Владимиром Путиным
Премьер-министр Никол Пашинян провел телефонный разговор с президентом Российской Федерации Владимиром Путиным.
Стороны обсудили вопросы, связанные с поставкой природного газа в Армению, обменялись информацией о мерах, предпринимаемых с целью борьбы против пандемии Covid-19. Было отмечено, что ситуация в этом плане в обеих странах находится под контролем.
Премьер-министр Пашинян поблагодарил российскую сторону за меры по обеспечению бесперебойной транспортировки грузов из Армении в Россию и эффективное сотрудничество по линии Роспотребнадзора.
Стороны поддержали идею созыва внеочередного заседания Высшего Евразийского экономического совета в формате видеоконференции. Собеседники подчеркнули важность регулярных контактов как в двустороннем формате, так в рамках ЕАЭС.