ԿԲ-ն ուժը կորցրած է համարել «Վարկս Էյ ԷՄ»-ի լիցենզիան
ՀՀ կենտրոնական բանկի խորհրդի 2020 թվականի մարտի 24–ի թիվ 13 ԾՕՀ Ա որոշմամբ ուժը կորցրած է ճանաչել «Վարկս Էյ ԷՄ» ՈՒՎԿ ՓԲԸ վարկային կազմակերպության լիցենզիան՝ընդհանուր կապիտալի նվազագույն չափի պահանջը խախտելու համար: (Վարկային կազմակերպությունը տրամադրում է վարկեր իր հիմնադիրներից ներգրավված միջոցների հաշվին և իրավունք չունի ներգրավել ֆիզիկական անձանց միջոցներ՝ այն է ավանդներ):
ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից իրականացվող վերահսկողության ընթացքում պարզվել է, որ «Վարկս ԷՅ ԷՄ» ՈՒՎԿ ՓԲԸ կողմից 2019թ. դեկտեմբեր, 2020թ. հունվար ամիսներին ՀՀ կենտրոնական բանկ ներկայացված ֆինանսական հաշվետվություններում ընդհանուր կապիտալի ցուցանիշի մասով արտացոլվել են անարժանահավատ տվյալներ։ Պարզելու նպատակով ՀՀ ԿԲ վերահսկողության ստորաբաժանման կողմից լրացուցիչ՝ մանրամասն, տեղեկատվություն է պահանջվել հաշվետվություններում առկա ֆինանսական ցուցանիշների վերաբերյալ: Ուսումնասիրելով և համակողմանի վերլուծելով ներակայացված տեղեկությունները՝ գնահատելով կազմակերպության ռիսկերը պարզվել է, որ «Վարկս ԷՅ ԷՄ» ՈՒՎԿ ՓԲԸ-ի կողմից խախտվել է ընդհանուր կապիտալի նվազագույն չափի պահանջը, որը հանգեցրել է «Վարկային կազմակերպությունների մասին» ՀՀ օրենքի 18-րդ հոդվածի «բ» և «ե» պարբերությունների խախտմանը։​
Հաշվի առնելով վերոնշյալը, սույն թվականի փետրվարի 25-ին կազմված արձանագրությամբ «Վարկս ԷՅ ԷՄ» ՈՒՎԿ ՓԲԸ-ի նկատմամբ սկսվել է պատժամիջոցի կիրառման վարչական վարույթ: Նշված վարույթի շրջանակում 18.03.2020թ. և 20.03.2020թ. ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից կազմակերպվել են վարչական վարույթի լսումներ, որոնց ներկա է գտնվել վարկային կազմակերպության ներկայացուցիչը և տվել պարզաբանումներ, որոնք ՀՀ ԿԲ խորհրդի կողմից բավարար չեն գնահատվել: Վարկային կազմակերպության լիցենզիան ուժը կորցրած ճանաչելուց հետո օրենքով սահմանված կարգով ձևավորվելու է լուծարային հանձնաժողով՝ սահմանված գործառույթներն իրականացնելու նպատակով:

ЦБ Армении признал лицензию кредитной организации «Варкс ЭЙ ЭМ» потерявшей силу
Лицензия кредитной организации «Варкс ЭЙ ЭМ» признана потерявшей силу в соответствии с решением совета Центрального банка Армении, сообщает пресс-служба регулятора.
Решение Совет ЦБ от 24-го марта о лишении ЗАО УКО «Варкс ЭЙ ЭМ» лицениии за нарушение требования о минимальном размере капитала.
Кредитная организация предоставляет кредиты за счет средств, привлеченных из своих фондов, и не имеет права привлекать средства физлиц, а именно – вклады.
В ходе проведенного Центральным банком мониторинга выяснилось, что в финансовых отчетах, представленных в ЦБ универсальной кредитной организацией «Варкс ЭЙ ЭМ» в декабре 2019 года и в январе 2020 года, отображены не внушающие доверия данные по линии показателя общего капитала.
Для прояснения ситуации надзорное подразделение ЦБ затребовало дополнительную, более детальную информацию о включенных в отчет финансовых показателях. По результатам исследования и всестороннего анализа представленной информации с оценкой рисков организации выяснилось, что со стороны ЗАО «Варкс ЭЙ ЭМ» было нарушено требование минимального размера общего капитала, что привело к нарушению двух пунктов статьи 18-й закона Армении «О кредитных организациях».
С учетом этого, по составленному 25-го февраля протоколу в отношении ЗАО УКО «Варкс ЭЙ ЭМ» было начато административное производство по применению меры наказания. В рамках данного производства 18-го марта и 20-го марта со стороны ЦБ был организовал слушая, на которых присутствовал представитель кредитной организации и дал разъяснения, которые советом ЦБ не были оценены как удовлетворительные.
После признания утратившей силу лицензии кредитной организации в установленном законом порядке будет сформирована ликвидационная комиссия для реализации установленных функций.