ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը տեղեկացնում է
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը տեղեկացնում է, որ այսօրվանից Հայաստանի և Իրանի միջև սահմանվում են որոշակի բացառություններ երկու երկրների միջև տնտեսական նշանակություն ունեցող ապրանքների փոխադրման մասով։
Մարդասիրական օգնության շրջանակներում փոխադրվող լրացուցիչ ապրանքների և դրանց փոխադրման ընթացակարգի սահմանման անհրաժեշտությամբ պայմանավորված՝ Կառավարության 2020-ի փետրվարի 24-ի որոշման մեջ իրականացվել են փոփոխություններ, որոնցով թույլատրվում է որոշ հումքատեսաների շրջանառությունը ՀՀ-ի և ԻԻՀ-ի միջև:
Փոխադրումներն իրականացվելու են «Մեղրի» անցումային կետի վարչական շենքի և կամուրջի միջև գտնվող տարածքում փոխաբեռնման միջոցով՝ Պետական եկամուտների կոմիտեի, Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարության և Ազգային անվտանգության ծառայության հսկողության ներքո:
Այս ապրանքային կոդերով գործունեություն ծավալող տնտեսվարողները պետք է դիմեն Պետական եկամուտների կոմիտեին, որը, ստանալով Էկոնոմիկայի նախարարության համաձայնությունը, թույլտատրում է ապրանքների փոխադրումը։

Между Арменией и Ираном вводятся некоторые исключения по обмену товарами
С сегодняшнего дня между Арменией и Ираном вводятся некоторые исключения по обмену товарами, имеющие экономическое значение для двух стран. Об этом говорится в заявлении Министерства экономики Армении.
«В условиях перевозки дополнительных товаров гуманитарного характера и необходимости определения порядка их перевозки, в решение правительства от 24 февраля 2020 года были внесены изменения, согласно которым разрешается оборот некоторых видов сырья между Республикой Армения и Исламской Республикой Иран.
Перевозки будут осуществляться на территории между административным зданием пункта пропуска «Мегри» и мостом посредством перегрузки товаров под надзором сотрудников Комитета государственных доходов РА, Министерства здравоохранения и Службы национальной безопасности.
Предприятия, работающие по этим товарными кодами, должны обратиться в Комитет государственных доходов РА, который с согласия Министерства экономики разрешает перевозку товаров.