ԿԸՀ-ն արձագանքել է Սուրեն Պապիկյանի ելույթին
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը տեղեկացնում է, որ ուսումնասիրել է Ազգային ժողովի 2020 թվականի մարտի 4-ի նիստում Հայաստանի Հանրապետության տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանի ելույթը և Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգրքի 49-րդ հոդվածի 8-րդ մասի համաձայն որպես օպերատիվ լուծում պահանջող հարցը անմիջապես կապ է հաստատվել «Այո» քարոզչության կողմի ներկայացուցչի և նախարար Սուրեն Պապիկյանի հետ և ուշադրություն հրավիրելով «Հանրաքվեի մասին» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքի 17-րդ հոդվածի 14-րդ մասի պահանջներին, տեղեկացրել հանրաքվեի քարոզչության ընթացքում դրանք խստորեն պահպանելու մասին:
Հիշեցնենք, որ «Այո»-ի շտաբի ղեկավար Սուրեն Պապիկյանը երեկ ԱԺ-ում անդրադարձել էր լուրերին, թե մարզպետները հրավիրում են համայնքների ղեկավարներին և հրահանգում աշխատել «Այո»-ի օգտի:
Նախարարն ընդգծել էր, որ նման բան տեղի չի ունենում.
«Սակայն, եթե կան նման փաստեր, խնդրում եմ ներկայացնել, բարձրաձայնել, անուններով նշել նրանց, ովքեր նման քայլեր են ձեռնարկել»: Նա հավելել էր՝ ՀՀ քաղաքացուն տրվել է ապրիլի 5-ին ըստ խղճի քվեարկելու հնարավորություն, և որ Հայաստանի բոլոր քաղաքացիները ՍԴ փոփոխությունների շահառուներ են։

ЦИК Армении ответила на выступление Сурена Папикяна
Центральная избирательная комиссия (ЦИК) сообщает, что изучила выступление министра территориального управления и инфраструктуры Республики Армения Сурена Папикяна на заседании Национального собрания 4 марта 2020 года, и как вопрос, требующий оперативного решения в соответствии с частью 8 статьи 49 Избирательного кодекса Республики Армения, незамедлительно связалась с представителем штаба «Да» и министром Суреном Папикяном и обратила внимание на требования части 14 статьи 17 конституционного закона Республики Армения «О референдуме», проинформировала об их строгом соблюдении во время агитационной кампании.
Напомним, что руководитель штаба «Да» Сурен Папикян вчера в Национальном Собрании коснулся новостей о том, что губернаторы приглашают глав общин и инструктируют их работать в пользу фронта «Да».
Министр подчеркнул, что ничего подобного не происходило.
«Однако, если есть такие факты, прошу представить, озвучить, назвать поименно тех, кто предпринял такие шаги. Гражданину Республики Армения предоставлена возможность 5 апреля проголосовать по совести. Все граждане Армении являются бенефициарами изменений в КС», - отметил министр.