Չինաստանում ստեղծել են կորոնավիրուսի արագ ախտորոշման սարք
Չինաստանի Տյանցզինի համալսարանի գիտնականները մշակել են դյուրակիր սարք, որը կարող է արագ ախտորոշել COVID-19 կորոնավիրուսը, հայտնում է Xinhua գործակալությունը։
Հայտնի է, որ իր կառուցվածքով այն նման է համակարգչային մկնիկի, որը կարող է արագ հայտնաբերել վիրուսը և վերլուծել տվյալները:
Այն անմիջապես ստուգում է մարդու արյան մեջ առկա վարակը և հայտնում է, թե արդյոք մարդը վարակված է կորոնավիրուսով:
Միևնույն ժամանակ, արդյունքներն ավտոմատ կերպով վերբեռնվելու են ամպային հարթակում, որի հիման վրա տվյալները կարող են մշակվել և փոխանցվել պետական գերատեսչություններին:
COVID-2019-ի առաջին պատվաստանյութերը կսկսվեն փորձարկումներ մարդու շրջանում երեք-չորս ամիս հետո: Այս մասին փետրվարի 12-ին հայտարարել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) գլխավոր գործադիր տնօրեն Սումիա Շվամինաթանը՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 11-ին և 12-ին Ժնևում տեղի ունեցավ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության գլոբալ ֆորումը՝ կորոնավիրուսի վերաբերյալ իրավիճակի շուրջ, որին մասնակցում էին մոտ 400 գիտնական: Հանդիպումից հետո փորձագետները պայմանավորվել են նոր հիվանդության հետ աշխատելու առաջնահերթությունների, այդ թվում՝ վիրուսի դեմ նոր պատվաստանյութերի մշակման վերաբերյալ:

В Китае создали устройство для быстрой диагностики коронавируса․ Названы сроки тестирования на людях вакцин против коронавируса
![]() Ученые из Тяньцзиньского университета в Китае разработали портативное устройство, которое может быстро диагностировать заболевание коронавирусом COVID-19. Об этом сообщает Синьхуа в среду, 12 февраля. Аппарат может оперативно проверить анализ крови человека и сообщает, заражен ли человек коронавирусом. При этом результаты автоматически загружаются на облачную платформу, на которой могут обрабатываться данные и передаваться в правительственные ведомства. Напомним, 11 и 12 февраля в Женеве состоялся глобальный форум ВОЗ по ситуации с коронавирусом, в котором приняли участие примерно 400 ученых. По итогам встречи эксперты согласовали приоритеты работы с новым заболеванием, в том числе порядок разработки новых вакцин против вируса. По ее словам, ученые также обсудили временные рамки для определения, какую из вакцин нужно приоритетно тестировать. "При этом вакцина будет доступна через 12-18 месяцев",− указала Шваминатан. |