10 օրվա ընթացքում Ուհանում կառուցված հիվանդանոցը սկսել է հիվանդներ ընդունել
2019-nCoV կորոնավիրուսի հարուցած թոքաբորբի բուժման առաջին մասնագիտացված հիվանդանոցը, որը կառուցվել է 10 օրվա ընթացքում Չինաստանի Ուհան քաղաքում, երկուշաբթի ընդունել է հիվանդների առաջին խմբին։ Այս մասին ասված է Հուբեյ նահանգի իշխանությունների տարածած հայտարարության մեջ:
Хошэньшань հիվանդանոցի շինարարությունը սկսվել էր հունվարի 23-ին, շուրջօրյա շինարարական աշխատանքներին ներգրավված էր 7 հազար մարդ: Երկուշաբթի առավոտյան շտապօգնության 10 մեքենայով հիվանդների առաջին խումբը տեղափոխվել է հիվանդանոց, որտեղ, իշխանությունների հավաստմամբ, կատարվել են անհրաժեշտ աշխատանքները սենյակները ախտահանելու և հիվանդների համար անվտանգ միջավայր ստեղծելու ուղղությամբ:
25 հազ․ քմ/մ մակերեսով հիվանդանոցը նախատեսված է միաժամանակ հազար հիվանդի սպասարկման համար, որտեղ աշխատում են ՉԺՀ-ի զինված ուժերի 1400 բժիշկ՝ ցամաքային զորքերի ռազմաբժշկական ինստիտուտներից, օդուժից, ռազմածովային ուժերից և համակցված հետևակային զորքերի ուժերից:

Построенный за 10 суток госпиталь в Ухане начал принимать пациентов
Первый специализированный госпиталь по лечению коронавируса, построенный за 10 суток в китайском городе Ухань, в понедельник принял первую группу пациентов, у которых подтвердился диагноз, говорится в сообщении правительства провинции Хубэй.
Строительство госпиталя "Хошэньшань" началось 23 января и для того, чтобы принять первого больного в необходимых для этого условиях, 7 тысяч рабочих трудились круглосуточно на протяжении последних 10 дней. Утром в понедельник 10 машин скорой помощи перевезли первую группу пациентов в госпиталь, где, как уверяют власти, была проведена вся необходимая предварительная работа по дезинфекции помещений и созданию безопасной среды для пациентов.
Госпиталь "Хошэньшань" площадью 25 тысяч квадратных метров рассчитан на то, чтобы одновременно разместить около 1 тысячи пациентов. Специально для работы здесь вооруженные силы КНР направили 1400 медиков из военно-медицинских институтов сухопутных войск, ВВС, ВМС, объединенных сил тылового обеспечения.