Հայտնի է՝ որ գործի շրջանակներում է վարչապետը հարցաքննվել
ՀՀ Քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Նաիրա Հարությունյանը տեղեկատվություն է հրապարակել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում հարցաքննվելու վերաբերյալ:
«ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում քննվում է 2018թ. սեպտեմբերի 11-ին և դեկտեմբերի 05-ին համացանցում տարածված՝ ՀՀ վարչապետ Ն. Փաշինյանի և ՀՀ ԱԱԾ նախկին տնօրեն Ա. Վանեցյանի, ինչպես նաև ՀՀ ՀՔԾ պետ Ս. Խաչատրյանի և ՀՀ ԱԱԾ նախկին տնօրեն Ա. Վանեցյանի միջև տեղի ունեցած հեռախոսային խոսակցությունների գաղտնալսումների ձայնագրառումներում, հիշատակված պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց պաշտոնեական լիազորություններն առերևույթ չարաշահելու՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցավոր արարք կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործը, որի շրջանակներում քննության առարկա է հանդիսանում նաև Ռոբերտ Քոչարյանի և Յուրի Խաչատուրովի կալանավորման միջնորդությունները քննած դատավորների նկատմամբ արդարադատության իրականացնելիս միջամտելու հանգամանքը:
Նշված քրեական գործով, որպես վկա ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացել է ՀՀ Քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչություն և հարցաքննվել՝ դատարանների վրա հնարավոր միջամտությունների հանգամանքները պարզելու շուրջ:
ՀՀ Քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում է քննվում նաև ԱԱԾ նախկին տնօրենի և ՀՔԾ պետի հեռախոսային խոսակցությունները ապօրինի գաղտնալսելու և համացանցով տարածելու դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 146-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 254-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 4-րդ կետով հարուցված և քննվող քրեական գործը, որի շրջանակներում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցաքննվել է որպես տուժող՝ ապօրինի գաղտնալսում և ձայնագրառումն իրականացնելու ու տեսանյութը համացանցում տարածելու արդյունքում իր իրավունքների և օրինական շահերի խախտման և գործի համար հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հանգամանքների շուրջ:

СК: Никол Пашинян был допрошен по делу о прослушке телефонных разговоров
Пресс-секретарь Следственного комитета Армении Наира Арутюнян на своей странице в Facebook предоставила информацию относительно допроса премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Главном управлении по расследованию особо важных дел СК.
«В производстве Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета рассматривается уголовное дело о прослушке телефонных разговоров, запись которых была распространена 11 сентября и 5 декабря 2018 г, с участием премьер-министра Н. Пашиняна, бывшего директора СНБ Артура Ванецяна и главы ССС Сасуна Хачатрян. Уголовное дело возбуждено по ч. 1 статьи 309 Уголовного кодекса. В числе прочего собеседники обсуждают вмешательство в деятельность судей, рассматривающих вопрос ареста Роберта Кочаряна и Юрия Хачатурова.
По данному уголовному делу премьер-министр Армении Никол Пашинян в качестве свидетеля явился в Главное управление по расследованию особо важных дел СК и был допрошен с целью выявления обстоятельств возможного вмешательства в работу судов.
В производстве Главного управления по расследованию особо важных дел СК находится также уголовное дело, возбужденное по части 1 статьи 146, пункту 4 части 3 статьи 254 УК - по факту незаконного прослушивания телефонных разговоров бывшего директора СНБ и начальника ССС. В рамках этого дела Пашинян был допрошен в качестве потерпевшего.