«Ես չեմ տեսնում տարբերություն Սերժ Սարգսյանի, Ռոբերտ Քոչարյանի և թավշյա Հայաստանի միջև». տուժողի ներկայացուցիչ
![]() «ՀՔԾ-ն համարում է, որ արդյունավետ բացահայտումներ է անում ու գործն արդյունավետ առաջ է գնում: Ունենք 0 մեղադրյալ, սա՞ է արդյունավետը: ՀՔԾ-ն խոշտանգումերի գործերով ասպիսի վարքագիծ է դրսևորւմ: Գուցե դա իրենց համար ստացիոնար վիճակ է: Ձևական առումով 2 հոգու հարցաքննում են, հետո քնեցնում են, մինչև տուժող կողմը ձանձրանա». դեկտեմբերի 17-ին նման գնահատական հնչեցրեց «Հելսինկյան ասոցիացիա» իրավապաշտպան ՀԿ-ի փաստաբան իրավապաշտպան Նինա Կարապետյանցը՝ անդրադառնալով վերջերս ոստիկանների կողմից խոշտանգմամբ ցուցմունք կորզելու տեսանյութի առիթով հարուցված քրեական գործի բացահայտման ընթացքին: Ըստ Նինա Կարապետյանցի՝ հեղափոխությունից հետո ՀՀ-ն ունեցավ լեգիտիմ իշխանություն խորհրդարանում ու կառավարությունում, սակայն ունեցանք զրո լեգիտիմություն արդարդատություն իրականացնող մարմիններում: Իսկ տուժողի ներկայացուցիչ Մերի Գրիգորյանը հայտարարեց, որ ինքը հոգնողներից չէ, իրեն չեն վախեցնում ուսադիրները, և պայքարելու են մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու համար: «Ես չեմ տեսնում տարբերություն Սերժ Սարգսյանի, Ռոբերտ Քոչարյանի և թավշյա Հայաստանի միջև, մենք պայքարելու ենք, նրանք պետք է ազատազրկվեն, որպեսզի հասարակությունը տեսնի, որ խոշտանգողներն այլևս իրենց մեջ չեն»,-հայտարարեց նա: Մ. Գրիգորյանը խնդրանքով դիմեց ՀՀ նախագահին ու վարչապետին՝ ակնկալելով նրանց աջակցությունը՝ գործն արդար քննելու հարցում: Փաստաբան Արա Ղարագյոզյանն էլ նշեց, որ դեպքը տեղի է ունեցել 2008թ, սակայն տուժողի կողմի հոգեբանական վիճակի փորձաքննություն չի իրականացվել: Հիշեցնենք, որ նոյեմբերին հայտնվել էր մի տեսանյութ, որտեղ երևում էր, որ ոստիկանները մահակով ու հակագազով ցուցմունք են կորզում»: |

Представитель потерпевшего: Не вижу разницы между Сержем Саргсяном, Робертом Кочаряном и бархатной революцией в Армении
Вторник, 17 Декабря, 2019 года, 12:30
«ССС считает, что делает эффективные разоблачения и дело эффективно продвигается. У нас 0 обвиняемых. Разве в этом эффективность? Может быть для ССС стационарная ситуация формально, допрашивать двух человек, а затем затягивать дело, пока потерпевшей стороне не станет скучно», - об этом 17 декабря сказала глава Хельсинкской ассоциации Армении, правозащитница Нина Карапетянц, комментируя уголовное дело, возбужденное недавно по факту видео, на котором видно, как сотрудники полиции избивают гражданина, принуждая его дать признательные показания.
Представитель потерпевшего Мария Григорян в свою очередь отметила, что она не из тех, кто устает, что ее не пугают погоны и она будет бороться за то, чтобы привлечь виновных к ответственности.
«Я не вижу разницы между Сержем Саргсяном, Робертом Кочаряном и бархатной революцией в Армении. Мы будем бороться. Они должны быть заключены в тюрьму, чтобы общественность могла увидеть, что среди них больше нет истязателей», - сказала она.
Григорян обратилась к президенту и премьер-министру, ожидая их поддержки в вопросе справедливого расследования дела.
Адвокат Ара Гарагезян же отметил, что инцидент произошел в 2008 году, однако экспертиза психологического состояния потерпевшего не проводилась.