ԱԺ-ն ընդունեց վարորդների համար բալային համակարգի ներդրման նախագիծը
Ազգային ժողովը դեկտեմբերի նիստում 2-րդ ընթերմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը: Այն մշակել էր ՀՀ կառավարությունը: Նախագծին կողմ քվեարկեց 59, դեմ՝ 35, ձեռնպահ՝ 3 պատգամավոր:
Հիշեցնենք, որ օրինագծերի փաթեթով նախատեսվում է տրանսպորտային միջոցներ վարելու իրավունք ունեցող անձին վարորդական վկայական ստանալու օրվանից մեկ տարի ժամկետով տրամադրել 9 միավոր: Խախտում ամրագրելու դեպքում վարչական իրավախախտում կատարած անձին տվյալ տարում տրված ընդհանուր միավորներից ինքնաշխատ եղանակով հանվում են իրավախախտման համար սահմանված տուգանային միավորները: Ըստ այդմ՝ եթե մեկ տարվա ընթացքում վարորդին տրված 9 միավորը սպառվի, նա 6 ամսով զրկվելու է վարորդական իրավունքից։ 6 ամիսը լրանալուց հետո վարորդական իրավունքը վերականգնվելու է և դարձյալ տրվելու է 9 միավոր։ Երկրորդ 9 միավորը մեկ տարվա ընթացքում սպառելու դեպքում վարորդը վարորդական իրավունքից զրկվելու է արդեն 1 տարի ժամկետով, և վարորդական իրավունքը վերականգնվելու է միայն քննություն հանձնելուց հետո։

Парламент Армении принял законопроект о внедрении балльной системы для водителей
Национальное Собрание Армении в понедельник приняло во втором и окончательном чтении законодательный пакет о внедрении балльной системы для водителей за нарушение правил дорожного движения. «За» проголосовали 59 парламентария «против» – 35, воздержались – 3.
Пакетом законопроектов о внесении изменений и дополнений в Кодекс «Об административных правонарушениях» водителям на один год будет предоставлено 9 баллов. В случае регистрации нарушения автоматически из этих 9 баллов будут вычтены штрафные единицы. Если в течение года эти самые 9 баллов будут исчерпаны, то водитель лишится водительских прав сроком на 6 месяцев. По истечении данного срока право вновь будет восстановлено, а также предоставлены 9 новых баллов. Если водитель и во второй раз использует все свои 9 баллов, то на этот раз его лишат водительских прав на год. Оно может быть восстановлено после сдачи теоретического и практического экзаменов.