ՔԿ-ն մանրամասներ է հայտնում զոհված և վիրավորված զինծառայողների գործով
2019թ. դեկտեմբերի 2-ին՝ ժամը 06:50-ի սահմաններում, ՊԲ N զորամասի պահպանության տեղամասի մարտական դիրքում պարտադիր ժամկետային զինծառայող Արթուր Իշխանի Աջամյանի մահացու հրազենային վիրավորում ստանալու, իսկ պարտադիր ժամկետային զինծառայող Դավիթ Հարությունի Մելիքբեկյանի հրազենային վիրավորումներ ստանալու դեպքի առթիվ երրորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (երկու կամ ավելի անձանց սպանության փորձ) հարուցվել է քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն:
Քրեական գործով կատարվել են մի շարք անհետաձգելի և անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, դիակի արտաքին զննում, նշանակվել են դիակի, ինչպես նաև՝ Դ. Մելիքբեկյանի վերաբերյալ դատաբժշկական փորձաքննություններ, մի շարք զինծառայողներ հարցաքննվել են որպես վկա, տուժող Ա. Աջամյանի պապը՝ Խատիֆ Աջամյանը, ճանաչվել է տուժողի իրավահաջորդ և հարցաքննվել, փաստաբաններ Հայարփի Սարգսյանը և Խաչատուր Ստեփանյանը ճանաչվել են տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչներ և մասնակցել են դիակի դատաբժշկական փորձաքննությանը, վերցվել են մարտական դիրքի տեսախցիկների տեսագրությունները, միջնորդություններ են հարուցվել դատարան՝ Ա. Աջամյանի հեռախոսային միացումների վերծանման և նրա բջջային հեռախոսը զննելու վերաբերյալ, նշանակվել է դատաձգաբանական փորձաքննություն:

СК представил подробности расследования смерти военнослужащего в Арцахе
По факту смертельного огнестрельного ранения военнослужащего срочной службы, Артура Ишхановича Аджамяна и огнестрельных ранений военнослужащего Давида Арутюновича Меликбекяна, произошедшего на боевой позиции оборонительного участка N-ской воинской части Армии обороны Арцаха около 06:50 часов 2 декабря 2019 года, в третьем гарнизонном следственном отделе было возбуждено уголовное дело по пункту 1 части 2 статьи 34-104 (попытка убийства двух и более лиц) УК РА.
В рамках уголовного дела был проведен ряд неотложных и необходимых следственных действий: проведен осмотр места происшествия, внешний осмотр трупа, назначены экспертизы. В качестве свидетелей были допрошены военнослужащие. Дед Аджамяна Хатиф Аджамян был признан правопреемником потерпевшего и допрошен, адвокаты Айарпи Саркисян и Хачатур Степанян признаны представителями правопреемника потерпевшего и приняли участие в судебно-медицинской экспертизе тела. Были изъяты записи с видеокамер на боевой позиции, в суд направлены ходатайства о расшифровке телефонных соединений Артура Аджамяна и об осмотре его сотового телефона. Назначена судебно-баллистическая экспертиза.