Հայտնի են ՏՏ ոլորտի ամենապահանջված մասնագիտությունները
Superjob կայքի տվյալներով՝ Android և iOS օպերացիոն համակարգերի մշակողները, UI/UX դիզայներները, QA մասնագետները և տվյալների վերլուծությամբ զբաղվող ՏՏ ոլորտի այս հաստիքները 2020 թվականին ամենաշատ պահանջարկ ունեցող մասնագիտությունները կլինեն։
Թեստավորողների և QA մասնագետների փորձի պահանջարկը նույնպես մեծ է։ Այստեղ պահանջարկ ունեն երիտասարդ մասնագետները, կան ընկերություններ, որոնք պատրաստ են իրենց հաշվին վերապատրաստել այդ մասնագետներին։ Յուրաքանչյուր թափուր տեղի համար կա միջինում 2,5 ռեզյումե:
Ընկերության փորձագետները կարծում են, որ տվյալների վերլուծաբանների պահանջարկը կշարունակի մեծանալ: Առավել մեծ պահանջարկ ունի ՏՏ ընկերությունների, ֆինանսական կազմակերպությունների, վաճառքների և ծառայությունների ոլորտում վերլուծաբանների աշխատանքը:

Superjob назвал самые востребованные IT-профессии в 2020 году
Разработчики мобильных операционных систем iOS и Android, UI/UX-дизайнеры (разработчики интерфейсов с учетом пользовательского опыта), специалисты по QA (от англ. Quality Assurance - обеспечение качества продукта) тестированию программного обеспечения и аналитики данных будут наиболее востребованными работниками в IT-сфере в 2020 году, прогнозируют в пресс-службе сервиса по трудоустройству Superjob.
Также растет спрос на специалистов по тестированию/QA: здесь востребованы и молодые специалисты, которых компании готовы обучать, и опытные тестировщики сложных приложений, владеющие несколькими языками программирования и средствами автоматизации тестирования. На каждую вакансию приходится в среднем 2,5 резюме.
В компании полагают, что продолжится спрос на аналитиков данных. Их услуги наиболее востребованы среди IT-компаний, финансовых организаций, компаний сферы продаж и услуг.