Անահիտ Ֆարմանյանի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում. ՀՔԾ
Կարևորելով հասարակության կողմից անաչառ և ամբողջական տեղեկատվություն ստանալու իրավունքը, ինչպես նաև նպատակ ունենալով հանրությանը զերծ պահել ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով մեղադրյալ Անահիտ Ֆարմանյանի հարազատների կողմից քննության օբյեկտիվ ընթացքը խեղաթյուրելու ակնկալվող փորձերից և հնարավոր անհիմն շահարկումներից, անհրաժեշտ ենք համարում հայտնել հետևյալը.
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն կատարելու համար որպես մեղադրյալ ներգրավված Անահիտ Ֆարմանյանը նախաքննության ընթացքում խուսափել է ներկայանալ վարույթն իրականացնող մարմին, ինչպես նաև չի հայտնել չներկայանալու հարգելի պատճառների մասին, իսկ նրա անձնական երաշխավորությունն ստանձնած ԱԺ պատգամավորներ Էդմոն Մարուքյանն ու Նաիրա Զոհրաբյանը հայտնել են, որ Անահիտ Ֆարմանյանի գտնվելու վայրի վերաբերյալ որևէ տեղեկություն չունեն և չեն կարող ապահովել նրա ներկայանալը Հատուկ քննչական ծառայություն:
Հաշվի առնելով վերը նշված հանգամանքները՝ 31.10.2019-ին Անահիտ Ֆարմանյանի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում: Նույն օրը Ա. Ֆարմանյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց անձնական երաշխավորությունը վերացվել է, և 01.11.2019-ին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ Ա. Ֆարմանյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար:

ССС: В отншении Анаит Фарманян объявлен розыск
Обвиняемая в рамках расследуемого Специальной следственной службой (ССС) Армении дела Анаит Фарманян объявлена в розыск.
Как отмечается в сообщении пресс-службы ССС, учитывая ожидаемые попытки родственников Анаит Фарманян исказить ход следствия и возможные безосновательные спекуляции, то обстоятельство, что Фарманян уклоняется от следствия и не сообщила уважительные причины, по которым не является по вызову следственного органа, а также то, что поручившиеся за нее депутаты Эдмон Марукян и Наира Зограбян сообщили, что не располагают сведениями о ее местонахождении и не могут обеспечить ее присутствие, 31 октября в отншении Анаит Фарманян объявлен розыск.
Отмечается, что личное поручительство было отменено, 1 ноября следователь ССС представил ходатайство в суд об избрании ареста в качестве меры пресечения.
Напомним, что Анаит Фарманян предъявлено обвинение по признакам п. 1 ч. 3 ст. 178 (мошенничество в особо крупном размере) Уголовного кодекса РА.