«Դուք Քոչարյանի ու Տիգրան Սարգսյանի ջանքերով, կրկնակի արժեզրկված դոլարի պատճառով, տնտեսությանն ու քաղաքացուն անդառնալի հարված հասցրեցիք». Արման Բաբաջանյան
Երեքշաբթի, 04 հունիսի, 2019 թ., 11:10
ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը Կենտրոնական բանկի գործունեության վերաբերյալ տարեկան հաղորդման քննարկման ժամանակ խոսքն ուղղելով ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանին, հայտարարեց. «Իմ խոսքում ես կանգ չեմ առնի 2006-ին, երբ Դուք ԿԲ խորհրդի անդամ էիք, Քոչարյանի ու Ձեր իրավանախորդ Տիգրան Սարգսյանի ջանքերով մի քանի շաբաթում գրեթե կրկնակի արժեզրկված դոլարի պատճառով մեր տնտեսությանն ու շարքային քաղաքացուն հասցված անդառնալի հարվածի վրա: Ես չեմ խոսի 2009, 2010-ին Ձեր որոշմամբ դոլարի գինը 305 դրամի վրա պահելու նպատակով պարտքով վերցված սուղ միջոցներից միլիոնավոր դոլարների ինտերվենցիաների մասին»: Պատգամավորն անդրադարձավ նաև Ջավադյանի պաշտոնավարման առաջին փուլին. «2008-ին խոստանում էիք 2009-ի սկզբին սեղծել Համահայկական բանկ՝ 30 մլրդ դրամ կանոնադրական կապիտալով: Այն պետք է ներգրավեր սփյուռքի հարուստների կապիտլան ու պետք է լուծվեին խոշոր ծրագրերի ֆինանսավորման հարցեր: Ի՞նչ եղավ; Կուզեի Ձեր ամփոիչ ելույթում խոսեիք այդ մասին»,- նշեց Բաբաջանյանը՝ հավելելով. «Քանի որ Ձեր պաշտոնավարման ժամկետը մյուս տարի լրանում է, կուզեի ասեիք՝ որտե՞ղ եք պատկերացնում Ձեզ դրանից հետո»:

Арман Бабаджанян Артуру Джавадяну: Благодаря усилиям Кочаряна и Тиграна Саркисяна был нанесен необратимый удар по экономике
Вторник, 04 Июня, 2019 года, 11:10
На заседании Национального Собрания Армении 4 июня продолжается обсуждение годового отчета о деятельности Центрального банка.
Депутат от фракции «Светлая Армения» Арман Бабаджанян в своем выступлении обратился в председателю Центрального банка Артуру Джавадяну. «В своем выступлении я не буду останавливаться на 2006 году, когда вы, будучи членом Совета ЦБ, благодаря усилиям Кочаряна и вашего адвоката Тиграна Саркисяна нанесли необратимый удар по нашей экономике и рядовым гражданам из-за почти вдвое обесценившегося доллара»,- сказал депутат.
Депутат также коснулся пвервого этапа пребывания в должности Джавадяна. «В 2008 году вы пообещали создать в начале 2009 года Всеармянский банк с уставным капиталом в 30 млрд. драмов, который должен был бы привлекать капиталы богатых людей диаспоры, благодаря чему решились бы вопросы финансирования крупных программ. Что стало с этим решением?»,- сказал Бабаджанян. «Так как в следующем году ваш срок пребывания на этом посту истекает, я хотел бы узнать, чем вы собираетесь после этого заняться?»,- поинтересовался у Джавадяна Бабаджанян.