Էրդողանը մտափոխվել է. Ստամբուլի ընտրությունները չեղարկվել են
Թուրքիայի ԿԸՀ-ն չեղարկել է Ստամբուլում կայացած ՏԻՄ ընտրությունների արդյունքները: Հիշեցնենք, որ այդ ընտրություններով հաղթել էր ընդդիմադիր թեկնածուն՝ Ժողովրդահանրապետական կուսակցության անդամ Էքրեմ Իմամօղլին:
ԿԸՀ-ն որոշում է կայացրել կրկնակի ընտրություններ անցկացնել Ստամբուլում, որոնք կկայանան հունիսի 23-ին: Իմամօղլիին քաղաքապետ ճանաչելու սերտֆիկատը հետ կկանչվի:
Մարտի 31-ին կայացած ընտրությունների արդյունքները Թուրքիայի ԿԸՀ-ն պաշտոնապես հայտարարեց ապրիլի 17-ին, որոնց համաձայն Էքրեմ Իմամօղլին հավաքել էր 4169 միլիոն ձայն: Իսկ Էրդողանի «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության ներկայացուցիչը հավաքել էր 4156 միլիոն ձայն:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանն այն ժամանակ, մեկնաբանելով ընտրությունների արդյունքները, հայտարարել էր, թե ընտրությունները ժողովրդավարական են եղել և ընտրությունների ժամանակ քաղաքական կուսակցությունների միջև լարվածությունը մնացել է ետևում: «Թուրք ժողովրդի հետաքրքրությունները վեր են ցանկացած կուսակցության քաղաքական հետաքրքրություններից»,- ասել էր նա:
Սակայն նախօրեին արդեն նա մտափոխվել է ու հայտարարել հետևյալը. «Ստամբուլում կայացած ընտրությունները կասակածելի են: Մենք Անկարայում կայացած ընտրությունների վերաբերյալ ոչ մի բողոք չենք ներկայացրել, սակայն Ստամբուլում խաղեր են տվել ու բազմաթիվ խախտումներ արել: Դուք միայն պատկերացրեք, ձայների վերահաշվարկի արդյունքում թեկնածուների միջև տարբերությունը 23 հազարից հասավ 13 հազարի: Սա պարզորոշ վկայում է բազմաթիվ խախտումների մասին: Քաղաքացիներն ինձ դիմում են՝ ասելով. «Իմ նախագահ, պետք է կրկնակի ընտրություններ լինեն»: Խոսքը Ստամբուլի մասին է, ոչ թե ինչ-որ ավանի»:

ЦИК Турции отменил итоги выборов в Стамбуле
Центральная избирательная комиссия (ЦИК) Турции приняла решение отменить результаты выборов в Стамбуле, на которых победил кандидат от оппозиционной Народно-республиканской партии Экрем Имамоглу, сообщает агентство Anadolu.
ЦИК страны также принял решение провести муниципальные выборы в Стамбуле повторно. Они состоятся 23 июня. Сертификат о признании мэром Экрема Имамоглу будет отозван.
17 апреля ЦИК Турции официально объявил итоги состоявшихся 31 марта муниципальных выборов в Стамбуле. Согласно данным комиссии, кандидат на пост главы муниципалитета Стамбула от оппозиционной Народно-республиканской партии Экрем Имамоглу набрал 4,169 миллиона голосов избирателей, в то время как кандидат от Партии справедливости и развития Бинали Йылдырым - 4,156 миллиона голосов избирателей.
После объявления результатов ЦИК выдал мандат Имамоглу на пост главы муниципалитета Стамбула.
Президент страны Реджеп Тайип Эрдоган, комментируя муниципальные выборы в Турции, заявил, что выборы прошли демократично, что создавшаяся во время выборов напряженность между политическими партиями осталась позади. «Интересы народа Турции выше политических интересов любой политической партии», - заявил он тогда.
Накануне же президент Эрдоган назвал голосование в Стамбуле «подозрительным» и потребовал провести новые выборы: «Мы не выдвигали никаких протестов касательно итогов голосования в Анкаре. Но в Стамбуле разыграли игру и были многочисленные нарушения. Вы только представьте, в результате пересчета голосов отрыв между кандидатами сократился с 23 тысяч до 13 тысяч голосов. Это наглядно демонстрирует наличие многочисленных нарушений. Граждане обращаются ко мне: «Мой президент, должны быть повторные выборы». Речь идет о Стамбуле, а не о каком-то поселке».