Առաջնագծում պետք է հերթապահեն միայն պայմանագրային զինծառայողները. ԲՀԿ-ն նոր օրինագիծ է ներկայացրել
ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Բարգավաճ Հայաստանի» իմ գործընկերների հետ «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություն ենք առաջարկել, որ այսուհետ 18 տարեկան անփորձ երիտասարդին զինծառայության անցնելուց անմիջապես չտանեն մարտական հերթապահության, դիրքեր՝ առաջնագիծ: Առաջնագծում մարտական հերթապահություն պետք է իրականացնեն պայմանագրային, փորձառու զինվորները, ովքեր գիտեն ի՞նչ է առաջնագիծը, երբ մի քանի հարյուր մետր այն կողմ թշնամու դիրքերն են:
Միայն մեկ տարի զինվորական փորձառություն անցնելուց հետո թույլատրել զինվորին տանել մարտական հերթապահության: Սա մեր սկզբունքային դիրքորոշումն է:
Չի կարելի 18 տարեկան անփորձ երեխային կանգնեցել առաջնագծում և վերջ:
Իհարկե, կա հարցի նաև մեկ այլ կարևոր կողմ՝ պայմանագրային զինծառայողների աշխատավարձի հարցը: 120-130 հազար դրամով չես կարող ապահովել այնքան պայմանագրային զինծառայող, որ ողջ առաջնագծի հարցը լուծենք: Կարծում եմ, հնարավոր է գտնել պայմանագրային զինվորների աշխատավարձը ավելացնելու ֆինանսական միջոցներ և դա պետք է արվի հրատապ: Զինված ուժերում աշխատավարձերը 10 տոկոսով ավելացնելու մի տարբերակ երեկ իր ֆեյսբուքյան էջում առաջարկել էր Նիկոլ Փաշինյանը»:

Наира Зограбян։ Боевое дежурство на передовой должны осуществлять только военнослужащие-контрактники
Суббота, 16 Марта, 2019 года, 11:20
Депутат Национального Собрания РА от фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян на своей странице в Facebook пишет: «Вместе с моими коллегами из ППА мы предложили поправки в закон РА «О военной службе и статусе военнослужащего», чтобы впредь 18-летних неопытных молодых людей непосредственно после приступления к военной службе не отправляли на боевое дежурство - на позиции, на передовую. Боевое дежурство на передовой должны осуществлять опытные военнослужащие-контрактники, которые знают, что такое передовая, когда на расстоянии нескольких сотен метров находится позиция противника.
Лишь после года военной подготовки разрешить военнослужащему нести боевое дежурство. Это наша принципиальная позиция.
Нельзя отправлять на передовую 18-летних неопытных детей и все․
Конечно, есть еще один важный аспект вопроса, а именно зарплата контрактников․Считаю, что можно найти финансовые ресурсы для увеличения зарплат контрактников, и это надо сделать в срочном порядке. Вчера Никол Пашинян на своей странице в Facebook предложил вариант того, как можно увеличить зарплату в ВС на 10 процентов».