Արցախում պատիժը կրելուց հետո ադրբեջանցի սահմանախախտն ազատ է արձակվել
ԱՀ ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի 09.02.2018թ. դատավճռով 2 /երկու/ տարի ազատազրկման դատապարտված Էլնուր Էլման օղլի Հուսեյնզադեն ԱՀ ոստիկանության ՔԿՎ քրեակատարողական հիմնարկում պատիժը կրելուց հետո, 2019թ. փետրվարի 02-ին ազատ է արձակվել:
Էլնուր Էլման օղլի Հուսեյնզադեն մեղադրվում էր այն բանում, որ նա հանդիսանալով Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի 157-րդ մոտոհրաձգային բրիգադի հետախուզական վաշտի զինծառայող, 2017թ. փետրվարի 01-ին, ժամը 15.00-ի սահմաններում, առանց պատշաճ թույլտվության Մարտակերտի շրջանի Թալիշ համայնքի ուղղությամբ ապօրինի հատել էր Արցախի Հանրապետության զինված ուժերի կողմից պահպանվող պետական սահմանը, մտել մարտական դիրքի խրամուղի, որից հետո ձերբակալվել էր պետական սահմանի հսկողությունն իրականացնող ստորաբաժանման ծառայողների կողմից:

В Арцахе освобожден перешедший границу азербайджанский военнослужащий
Приговоренный решением суда первой инстанции общей юрисдикции Республики Арцах от 9 февраля 2018 года к 2 годам лишения свободы и отбывавший срок в уголовно-исправительном учреждении уголовно-исправительного управления Полиции Арцаха Эльнур Эльман оглы Гусейнзаде был освобожден 2 февраля 2019 года.
Эльнур Эльман оглы Гусейнзаде обвинялся в том, что, будучи служащим разведроды 157-й мотострелковой бригады ВС Азербайджана, 1 февраля 2017 года в районе села Талиш Мартакертского района незаконно пересек границу Республики Арцах, оказался в окопах, после чего был задержан военнослужащими подразделения пограничного контроля.