Ուռուցքների պետպատվերով վիրահատության համար պետությունը կփոխհատուցի քաղաքացու ամբողջ գումարը (տեսանյութ)
![]() «Մենք այս տարի ունենք մոտ 700 միլիոն դրամի աճ ուռուցքաբանական ծառայությունների համար, դա ավելացել է անցյալ տարվա 1,1 մլրդ դրամի վրա: Պետք է որոշում կայացվեր, թե այդ 700 մլն-ն ինչի վրա ենք ծախսելու և քննարկումների արդյունքում եկել ենք այն եզրակացության, որ պետք է փորձել մեղմել քաղաքացիների վրա դրված բեռը՝ խոսքը համավճարը հանելու մասին է: Քանի որ առաջ պետությունը դրա համար փոքր մասն էր վճարում, իսկ մեծ մասը՝ քաղաքացին, ուստի տրամաբանական չէր դա կոչել պետպատվեր: Եթե կարիք եղավ ուռուցքաբանական վիրահատության այն բժշկական կենտրոններում, որոնք որ կունենան պետպատվեր, ոչ բոլորի մասին է խոսքը, այնտեղ վիրահատության համար քաղաքացին գումար չի վճարի և պետությունը կփոխհատուցի այդ վիրահատության ամբողջ գումարը, այն էլ՝ շուկայական գնով»,- այսօր հրավիրած ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ ԱՆ նախարար Ա. Թորոսյանը: Նա նշեց, որ ուռուցքային վիրահատություններին ավելացել է նաև ճառագայթային բուժումը՝ շուրջ 200 քաղաքացիների համար: |

Арсен Торосян: Всю стоимость операции хирургического лечения онкологических заболеваний будет возмещать государство
Среда, 23 Января, 2019 года, 11:35
С 2019 года хирургическое лечение онкологических заболеваний в Армении будет полностью покрываться госзаказом. Об этом сказал сегодня во время пресс-конференции министр здравоохранения Армении Арсен Торосян. «В этом году из госбюджета на лечение онкологических заболеваний были выделены дополнительные 700 млн драмов – вдобавок к прошлогодним 1.1 млрд. Мы должны были решить, на что потратить эти 700 миллионов, и в результате обсуждений мы пришли к выводу, что необходимо попытаться уменьшить нагрузку на граждан. Речь идет об отмене самооплаты», - сказал Торосян.
По словам министра, государство предоставляло онкопациентам, нуждающимся в хирургическом лечении, лишь небольшую сооплату – остальную сумму должен был платить сам пациент. «Теперь всю стоимость операции будет возмещать государство – по рыночной цене»,- сказал министр. Он также отметил, что около 200 пациентов смогут получать в рамках госзаказа лазерную терапию.