Ռուսաստանի և Ավստրիայի միջև լրտեսական սկանդալ է ծագել
Ավստրիայում Ռուսաստանի օգտին լրտեսելու կասկածանքով ձերբակալվել է ավստրիական բանակի պաշտոնաթող գնդապետը, գրում են ռուսական ԶԼՄ-ները՝ հղում անելով Kronen Zeitung-ին:
Ըստ նախնական տվյալների՝ նա գաղտնի տեղեկություններ է փոխանցել 20 տարվա ընթացքում:
Նշվում է, որ այդ կապակցությամբ պաշտոնական հայտարարությամբ հանդես կգան Ավստրիայի կանցլեր Սեբաստիան Կուրցն ու պաշտպանության նախարար Մարիո Կունասեկը:
Բացի այդ, հայտնի է, որ լրտեսական սկանդալի պատճառով Ավստրիայի ԱԳՆ ղեկավար Կարին Կնայսլը չեղարկել է Ռուսաստան այցը:
Ավստրիական ԶԼՄ-ների տեղեկություններով՝ պաշտոնաթող գնդապետը պետք է տեղեկություններ հավաքեր ավստրիական օդուժի, հրետանային համակարգերի, միգրացիոն ճգնաժամի, ինչպես նաև ավստրիացի մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաների մասին:

Между Россией и Австрией разгорается шпионский скандал
В Австрии по подозрению в шпионаже на Россию задержан полковник австрийской армии в отставке, сообщает газета Kronen Zeitung. По предварительным данным, он передавал секретные сведения в течение 20 лет.
Канцлер Австрии Себастьян Курц и министр обороны Марио Кунасек в связи с этой историей намерены выступить с официальным заявлением.
Глава МИД Австрии Карин Кнайсль отменила свой визит в РФ из-за шпионского скандала, заявил канцлер Австрии Себастьян Курц.
Ранее издание Kronen Zeitung сообщило, что экс-полковник вооруженных сил Австрии задержан по подозрению в ведении на протяжении 20 лет разведывательной деятельности в пользу России. Посольство РФ отказалось комментировать сообщение СМИ.
По данным газеты, полковник должен был собирать информацию об австрийских ВВС, артиллерийских системах, миграционном кризисе, а также детальную информацию о многих австрийских высокопоставленных военных.