Պուտինը պահանջում է, որ ռուսաստանցիներն իրենց բնակության վայրը շուրջամյա հայտնեն զինվորական գրանցման և զորակոչի գրասենյակ
![]() Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ստորագրել է օրենք, որը պարտավորեցնում է քաղաքացիներին տարվա ընթացքում ամբողջ ընթացքում հայտնել բնակության վայրի փոփոխության մասին զինվորական գրանցման և զորակոչի գրասենյակ։ Դեկտեմբերի 9-ին ՌԴ Պետդումայի կողմից հաստատված և դեկտեմբերի 10-ին Դաշնային խորհրդի կողմից հաստատված փաստաթղթի համաձայն, զինվորական գրանցման և զորակոչի գրասենյակ տեղափոխության մասին չտեղեկացնելու համար վարչական տույժերը կկիրառվեն մշտապես, այլ ոչ թե միայն աշնանային և գարնանային զորակոչի ժամանակ։ Փաստաթուղթը փոփոխում է Վարչական իրավախախտումների օրենսգրքի 21.5 հոդվածը (զինվորական գրանցման պարտավորությունների չկատարում): Նոր կանոնի համաձայն, պոտենցիալ զորակոչիկները պետք է տեղեկացնեն զինվորական գրանցման և զորակոչի գրասենյակին, եթե լքում են իրենց բնակության վայրը կամ գտնվում են երեք ամսից ավելի ժամկետով՝ անկախ զորակոչի ժամկետից, որը նախկինում տեղի էր ունենում տարին երկու անգամ: Այս պահանջի չկատարումը կհանգեցնի 10,000-20,000 ռուբլի վարչական տուգանքի։ Նոյեմբերի սկզբին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ստորագրել է տարվա ընթացքում զորակոչի ներդրման մասին օրենք։ Նոր կանոնների համաձայն՝ սկսած 2026 թվականից, Զինված ուժերի ընտրության գործընթացները տեղի կունենան հունվարի 1-ից մինչև դեկտեմբերի 31-ը՝ ոչ միայն սեզոնային արշավների ժամանակ, ինչպես ներկայում է։ Այնուամենայնիվ, զորակոչիկները կշարունակեն ուղարկվել զորքեր՝ ապրիլի 1-ից մինչև հուլիսի 15-ը և հոկտեմբերի 1-ից մինչև դեկտեմբերի 31-ը՝ գարնանային և աշնանային զորակոչի ժամանակահատվածներում։ Սակայն, զորակոչային և բժշկական հանձնաժողովները զինկոմիսարիատներում կգործեն ամբողջ տարվա ընթացքում։ |

Понедельник, 15 Декабря, 2025 года, 21:57
Президент России Владимир Путин подписал закон, обязывающий граждан круглогодично сообщать в военкомат о перемене места жительства.
Согласно документу, который 9 одобрила Госдума, а 10 декабря - утвердил Совет Федерации, административная ответственность за несообщение военкомату о переезде будет действовать постоянно, а не только в период осенних и весенних призывных кампаний.
Документом вносятся изменения в статью 21.5 КоАП (неисполнение гражданами обязанностей по воинскому учету). Согласно нововведению, потенциальный срочник должен информировать военкомат о выезде на срок более трех месяцев с места жительства или места пребывания без привязки к периоду проведения призыва, который ранее проходил дважды в год. В случае невыполнения этого требования гражданина ждет административный штраф в размере от 10 тысяч до 20 тысяч рублей.
В начале ноября президент России Владимир Путин подписал закон о введении круглогодичного призыва в армию. Согласно новым правилам, с 2026 года мероприятия по отбору в Вооруженные силы будут проходить с 1 января по 31 декабря — не только во время сезонных кампаний, как сейчас.
При этом отправлять новобранцев в войска будут по-прежнему — с 1 апреля по 15 июля и с 1 октября по 31 декабря — во время весеннего и осеннего призыва. Однако призывные и врачебные комиссии в военкоматах будут работать круглый год.