Իրանի հոգևոր առաջնորդը հայտնել է Իրանի հետ 40-ամյա պայքարում ԱՄՆ-ի պարտության մասին
Իրանի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելով՝ ԱՄՆ-ը ցանկանում էր կաթվածահար անել Իրանի տնտեսական աճը, սակայն, իրականում, Թեհրանն առավել ինքնաբավ դարձավ: Այս մասին Twitter-ի իր էջում գրել է Իրանի հոգևոր առաջնորդ այաթոլա Ալի Խամենեին:
«Իրանի ժողովուրդը տարիներ շարունակ ամեն ինչ ներմուծել է, այժմ նրա մոտ ամեն ինչ արտադրելու սովորություն է մշակվել»,- ասվում է գրառման մեջ:
Իրանի հոգևոր առաջնորդի խոսքով՝ Թեհրանի հետ 40-ամյա պայքարի ընթացքում Վաշինգթոնը փորձել է տարբեր տնտեսական, ռազմական և տեղեկատվական գործիքներ օգտագործել, սակայն Իրանը հաղթանակած է դուրս եկել:
«Աշխարհը հակազդում է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ցանկացած որոշմանը, ընդ որում, նրա դեմ են ոչ միայն մարդիկ, այլ նաև երկրների կառավարությունները»,- հավելել է Ալի Խամենեին:
Հիշեցնենք, որ այսօր Իրանի իշխանությունները հայտնել էին սեփական կործանիչների զանգվածային արտադրության մասին:

Санкции США привели к укреплению самодостаточности Ирана, заявил Хаменеи
США, вводя санкции против Ирана, хотели парализовать его экономический рост, а на деле укрепили самодостаточность Тегерана, заявил верховный лидер аятолла Али Хаменеи.
"Вводя санкции, США хотели парализовать и остановить рост национальной экономики, однако на деле все закончилось движением в сторону самодостаточности Ирана. Иранская нация в течение многих лет импортировала все, а теперь выработала привычку все производить", — сообщается в Twitter Хаменеи.
По словам верховного лидера, за 40 лет противостояния с Тегераном Вашингтон пытался задействовать различные экономические, военные и информационные инструменты, однако победителем оказался Иран.
По его словам, "мир противостоит каждому решению" президента США Дональда Трампа, причем против выступают "не только люди, но и правительства стран".