ԱՄՆ-ի դատարանը սահմանադրական խախտում է որակել Թրամփի ներգաղթային հրամանագիրը
ԱՄՆ-ի Վիրջինիա նահանգի վերաքննիչ դատարանը երկրի նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ ներգաղթի մասին հրամանագիրը որակել է որպես ԱՄՆ-ի Սահմանադրության խախտում, հաղորդում է The Hill պարբերականը:
Դատավորների մեծ մասը համարել է, որ փաստաթուղթը «հակասահմանադրական է» և «թշնամական վերաբերմունք է արտահայտում իսլամի հանդեպ»:
Սա արդեն երկրորդ դեպքն է, երբ ԱՄՆ-ի վերաքննիչ դատարանում Թրամփի հրամանագրի դեմ որոշում է կայացվում, որով ժամանակավորապես արգելվում է ԱՄՆ մուտքը Հյուսիսային Աֆրիկայի և Մերձավոր Արևելքի երկրներից ներգաղթյալների համար:
2017թ. հոկտեմբերին ամերիկյան մի շարք նահանգների դաշնային դատավորները արգելք դրեցին այդ հրամանագրի վերջին տարբերակի վրա՝ այդպիսով թույլ չտալով հրամանագրին ուժի մեջ մտնել:
Եթե հրամանագիրն ուժի մեջ մտներ, ապա կարգելվեր ԱՄՆ մուտքը Սուդանի, Սիրիայի, Իրանի, Լիբիայի, Սոմալիի և Եմենի, ինչպես նաև Վենեսուելայի և ԿԺԴՀ-ի քաղաքացիների համար:

Суд в США признал указ Трампа нарушающим права мусульман
Иммиграционный указ президента США Дональда Трампа нарушает Конституцию страны. Такое решение вынес апелляционный суд штата Вирджиния.
Большинство судей сочли, что документ является «неконституционным» и «испорчен враждебным отношением к исламу», передает The Hill.
Это уже второй случай, когда апелляционный суд США выносит решение против указа Трампа, временно ограничивающего въезд в США мигрантов из ряда стран Северной Африки и Ближнего Востока.
В октябре 2017 года федеральные судьи ряда американских штатов ввели запреты на последнюю версию этого указа, тем самым не дав ему вступить в силу.
Если бы указ вступил в действие, въезд в США был бы закрыт для большинства граждан Судана, Сирии, Ирана, Ливии, Сомали и Йемена, а также для некоторых граждан Венесуэлы и КНДР.