Դանիայում հայտնաբերվել է Վիկինգների դարաշրջանի ամենամեծ գանձը
Վիկինգների դարաշրջանի ամենամեծ գանձը, որը պարունակում է մոտ 700 արծաթե առարկա, որոնց ընդհանուր քաշը 18.5 կգ է, պատահաբար հայտնաբերվել է Դանիայում։ Այն լույս է սփռում 10-րդ դարում արծաթի օգտագործման վրա և ցույց է տալիս, որ Հյուսիսային Յուտլանդիան այդ ժամանակաշրջանում մշակութային և տնտեսական կապեր է ունեցել Անգլիայի և իսլամական աշխարհի հետ։ Ռեբիլի բնակիչը, որը ցանկացել է անանուն մնալ, գանձը հայտնաբերել է իր մասնավոր տանը նոր տաղավար կառուցելու աշխատանքների ժամանակ, հաղորդում է Հյուսիսային Յուտլանդիայի պատմական թանգարանը։
«Ես սպասում էի այգում մի քանի ժամվա քրտնաջան աշխատանքի ՝ արմատախիլ անելով համառ խոտը, հեռացնելով քարերը և խճաքարը՝ նոր շինության համար սալիկներ դնելու նպատակով, բայց [այն, ինչ ես գտա], իմ կյանքի ամենամեծ անակնկալն էր», - ասաց տղամարդը։
Աշխատանքը սկսելուց մոտ կես ժամ անց նրա բահը ինչ-որ բանի է դիպել։ Նա կարծել է, թե դրանք հին ցանկապատի կամ կավե իրերի մնացորդներ են։ Նա բահը դրել է, սկսեց ձեռքերով փորել և մեկը մյուսի հետևից հանել է մի քանի մետաղական առարկաներ, ապա հասկացել, որ նայում է զարդերի, մետաղադրամների և արծաթե ձուլակտորների։
Մոտ 320 առարկա դեռևս կերամիկական ամանի մեջ են եղել, մնացածը՝ ցրված շուրջբոլորը։
«Այս գտածոն շատ կարևոր է Դանիայում վիկինգների դարաշրջանի մեր պատկերացման համար», - ասում է թանգարանի մշակութային ժառանգության և հնագիտության բաժնի ղեկավար Թորբեն Սարաուն։ «Ոչ միայն իր չափերի, այլև այն պատճառով, որ գանձը ցույց է տալիս, թե ինչպես է արծաթն օգտագործվել որպես վճարման միջոց այս ժամանակահատվածում։ Դա նման է վիկինգների դարաշրջանի սեյֆ գտնելուն»։
Գտածոն նաև անսովոր է նրանով, որ այն հիմնականում բաղկացած է ձուլակտորներից և զարդերից. շատ քիչ մետաղադրամներ կան։ Սա լույս է սփռում այն ​​​​բանի վրա, թե ինչպես են վիկինգները Դանիայում պահել իրենց հարստությունը։
Ըստ Սարաուի, անոթի ներսում արծաթե ձուլակտորների դասավորությունը ենթադրում է, որ գանձի տերերը դիտավորյալ դասավորել են դրանք ըստ քաշի, և, հետևաբար, ըստ արժեքի։
Ձուլակտորներից և զարդերից բացի, գանձը պարունակում է ինչպես արաբական, այնպես էլ անգլոսաքսոնական մետաղադրամներ։ Սա վկայում է Դանիայի և Եվրոպայի մնացած մասի, ինչպես նաև արաբական աշխարհի միջև սերտ կապերի մասին վիկինգների դարաշրջանում։
Անգլիական մետաղադրամները հատվել են Էդվարդ Ավագ թագավորի օրոք, որը գահակալել է 899-ից մինչև 924 թվականը։ Արաբական մետաղադրամները նույնպես շրջանառվել են 900-ական թվականներին։ Սա թույլ է տալիս գիտնականներին գանձը թվագրել 10-րդ դարով։
Ռեբիլում հայտնաբերված գանձը երեք անգամ ավելի մեծ է, քան Դանիայում նախկինում հայտնաբերված վիկինգների դարաշրջանի ամենամեծ արծաթե գանձը՝ Տերսլևի գանձը։ Այն կշռում էր 6.6 կգ։
Սա տարածաշրջանում առաջին հնագիտական ​​​​գտածոն չէ։ 1971 թվականին Ռեբիլում հայտնաբերվել են կենդանիների կաշվով փաթաթված մոտ 4 կգ արծաթե առարկաներ։
«Այս նոր գտածոն ցույց է տալիս, որ Ռեբիլը և նրա շրջակա տարածքը ծայրամասային չէին, այլ կարևոր տնտեսական և մշակութային ցանցի մաս էին կազմում, որը ընդգրկում էր Բալթիկ ծովը և իսլամական աշխարհն արևելքում, իսկ Հյուսիսային ծովը, Անգլիան և Արևմտյան Եվրոպան՝ արևմուտքում»,- բացատրում է Սարաուն։
Քանի որ գանձը հայտնաբերվել է ժամանակակից զարգացման պայմաններում, լիարժեք հնագիտական ​​պեղումներ անհնար են։ Կարելի է միայն ենթադրել, թե ինչպես է այն հայտնվել մասնավոր տան այգում. մոտակայքում վիկինգների բնակավայր եղե՞լ է, թե՞ գուցե կարևոր ճանապարհներ էին անցնում դրա միջով, թե՞ հակառակը, դա գաղտնի, հեռավոր վայր էր, որը հատուկ ընտրված էր գանձը թաքցնելու համար։
Գանձը այժմ տեղափոխվել է Ազգային թանգարան։ Այն, հավանաբար, կհայտարարվի պետական ​​սեփականություն և կցուցադրվի երկրի թանգարաններից մեկում։ Հյուսիսային Յուտլանդիայում հույս ունեն, որ գանձը կդառնա Ֆիրկատայի Վիկինգների կենտրոնի մշտական ​​ցուցադրության մաս։

В Дании обнаружили крупнейший клад эпохи викингов: 700 серебряных предметов весом 18,5 кг
В Дании случайно нашли крупнейший клад эпохи викингов — около 700 серебряных предметов общим весом в 18,5 кг. Он проливает свет на то, как использовалось серебро в X веке, и показывает, что Северная Ютландия в тот период имела культурные и экономические связи с Англией и с исламским миром, пишет Русская служба Би-би-си. Житель коммуны Ребилль, пожелавший остаться анонимным, обнаружил клад, когда готовился к строительству новой террасы в своем частном доме, сообщает исторический музей Северной Ютландии.
«Я ожидал, что мне предстоят несколько часов тяжелой работы в саду, корчевание упрямой травы, избавление от камней и гравия, чтобы положить плитку для новой террасы, но [то, что я нашел] это был самый большой сюрприз в моей жизни», — рассказал мужчина.
Примерно через полчаса после того, как он начал работать, его лопата наткнулась на некий объект. Мужчина подумал, что это остатки старого забора или черепки. Он отложил лопату, стал копать руками и один за другим вытащил несколько металлических предметов — и тогда осознал, что перед ним украшения, монеты и серебряные слитки.
Около 320 предметов все еще были в керамическом сосуде, а остальные оказались разбросанными вокруг.
«Эта находка очень важна для нашего понимания эпохи викингов в Дании, — говорит глава отдела культурного наследия и археологии музея Торбен Сарау. — Не только из-за своего размера, но и потому, что клад показывает нам, как серебро использовалось в качестве средства оплаты в тот период. Это все равно что найти сейф времен викингов».
Находка необычна еще и тем, что клад состоит в основном из слитков и украшений — монет в нем совсем немного. Это проливает свет на то, как викинги на территории Дании хранили свои богатства.
По словам Сарау, то, как серебряные слитки расположены внутри сосуда, позволяет предположить, что владельцы клада сознательно раскладывали их по весу — и, соответственно, по их ценности.
Помимо слитков и украшений, в кладе есть как арабские, так и англо-саксонские монеты. Это указывает на тесные связи между Данией и остальной Европой, а также арабским миром, в эпоху викингов.
Английские монеты были отчеканены при короле Эдуарде Старшем, который правил с 899 по 924 год. Арабские монеты также циркулировали в 900-е годы. Это позволяет ученым датировать клад X веком.
Найденный в Ребилле клад в три раза больше самого крупного серебряного клада эпохи викингов, найденного в Дании до этого, — клада из Терслева. Его вес составлял «всего лишь» 6,6 кг.
Это не первая археологическая находка в регионе. В 1971 году в Ребилле нашли около 4 кг серебряных объектов, завернутых в шкуру.
«Новая находка указывает на то, что Ребилль и его окрестности не были периферией, а входили в важную экономическую и культурную сеть, которая охватывала Балтийское море и исламский мир на востоке, а на западе — Северное море, Англию и Западную Европу», — объясняет Сарау.
Так как клад был найден посреди современной застройки, провести полноценные археологические раскопки невозможно. Остается только гадать, как он оказался в саду частного дома: было ли рядом поселение викингов, или, может, там проходили важные дороги, или же — наоборот — это было тайное, отдаленное место, специально выбранное для того, чтобы спрятать сокровище.
Сейчас клад передан в Национальный музей. Скорее всего, он будет признан собственностью государства и будет выставлен в одном из музеев страны. В Северной Ютландии надеются, что клад станет частью постоянной экспозиции Центра викингов в Фюркате.