ԱՄՆ-ն նոր հարվածներ է հասցրել Իրանին
ԱՄՆ Զինված ուժերը երեկ երեկոյան վերսկսել են հարվածներն Իրանի թիրախների ուղղությամբ։ «Այս հարվածները պատասխան են Իրանի չարդարացված և շարունակվող ագրեսիային», - նշվում Է ԱՄՆ ԶՈՒ կենտրոնական հրամանատարության (CENTCOM) X-ում հրապարկված հաղորդագրության մեջ:
Դրանից կարճ ժամանակ առաջ Իրանի դեմ նոր հարձակումների մասին հայտարարել Էր Սպիտակ տան ղեկավար Դոնալդ Թրամփը։ Թրամփի հայտարարություններից հետո ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Փիթ Հեգսեթը նույնպես սպառնացել Է Թեհրանին նոր հարվածներով՝ նշելով, որ հայտարարված հարձակումների նպատակը ոչ թե պատերազմի վերսկսումն է, այլ համաձայնագրի կնքման համար պայմանների ստեղծումը, նշում է dpa-ն:
Axios-ի թղթակից Բարաք Ռավիդը՝ հղում կատարելով աղբյուրներին հայտնել է, որ Իրանի դեմ նոր հարվածների ընթացքում ԱՄՆ զինված ուժերը խոցել են հակաօդային պաշտպանության համակարգեր, ռադարներ, ինչպես նաև անօդաչու թռչող սարքերի կառավարման կենտրոններ:

США вновь ударили по Ирану
Вооруженные силы США вечером в среду, 10 июня, возобновили удары по целям в Иране. "Эти удары являются ответом на неоправданную и продолжающуюся агрессию Ирана", - отмечается в сообщении Центрального командования ВС США (CENTCOM) в социальной сети X.
По данным командования, операция началась в 17.15 по времени восточного побережья США. Незадолго до этого новые атаки по Ирану анонсировал глава Белого дома Дональд Трамп. После заявлений Трампа министр обороны США Пит Хегсет также пригрозил Тегерану новыми ударами, отметив, что целью объявленных атак является не возобновление войны, а создание условий для заключения соглашения, указывает агентство dpa.
Вооруженные силы США в ходе новой серии ударов по Ирану поразили системы противовоздушной обороны, радары, а также центры по управлению беспилотниками. Об этом со ссылкой на источники сообщил корреспондент портала Axios Барак Равид.