«Ռուսական օպերատորը չի զրկում Հայաստանին մրցակցային առավելություններից, այլ ստեղծում է դրանք»․ Զախարովա
![]() Ռուսական օպերատորը մի կառույց է, որը չի զրկում Հայաստանին մրցակցային առավելություններից, այլ ստեղծում է դրանք։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով այն հարցին, որ Հայաստանի իշխանությունները հայտարարել են, թե երկիրը տարածաշրջանային երկաթուղային հաղորդակցությունների ձևավորման գործընթացում բախվում է մրցակցային առավելությունների կորստի՝ այն պատճառով, որ երկաթուղու կառավարումն իրականացնում է ռուսական ընկերությունը։ Զախարովայի խոսքով Ռուսաստանը հետևողականորեն պաշտպանում է բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը։ Եվ դրան հասնելու համար շատ բան է արվել Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետերի համանախագահությամբ եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակներում։ Նա նշել է, որ Հայաստանի երկաթուղային ցանցը 20 տարուց ավելի է, ինչ կառավարվում է «Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» ՓԲԸ-ի կողմից։ «Այս ընթացքում այն ոչ միայն հետևողականորեն կատարել է կոնցեսիոն պայմանագրի բոլոր պայմանները, այլև, հնարավոր է Երևանում մոռացել են դրա մասին, զգալի միջոցներ է ներդրել ենթակառուցվածքների և շարժակազմի մեջ՝ ապահովելով մեծ թվով աշխատատեղեր, ինչը նույնպես արժե հաշվի առնվեն նրանց կողմից, ովքեր ցանկանում են արտահայտվել այս հարցի շուրջ Հայաստանում։ Ռուսական օպերատորը մի կառույց է, որը չի զրկում հանրապետությանը մրցակցային առավելություններից, այլ ստեղծում է դրանք», - նշել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչը։ Զախարովայի խոսքով՝ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը փետրվարի 12-ին ներկայացրել է Ռուսաստանի դիրքորոշումը երկաթուղու երկու հատվածների վերականգնման վերաբերյալ՝ Երևանի խնդրանքով, որպեսզի Հայաստանը միացվի Թուրքիային և Ադրբեջանին։ «Հենց սա է այն դիրքորոշումը, որին Մոսկվան մտադիր է հավատարիմ մնալ», - նշել է նա։ |

Захарова։ Российский оператор эта та структура, которая не лишает Армению конкурентных преимуществ, а создает их
Среда, 18 Февраля, 2026 года, 17:57
Российский оператор железных дорог Армении не лишает конкурентных преимуществ, а создает их, сказала в ходе брифинга официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, комментируя заявления армянского премьера, отвечая на вопрос Sputnik Армения.
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян предложил России продать концессионное управление железными дорогами дружественной Еревану и Москве стране. Премьер считает, что в условиях напряженных отношений России с рядом стран, управление Россией армянской железной дорогой негативно влияет на ее конкурентность.
По словам Захаровой, заявления Пашиняна странные и "мало допустимые".
"Россия последовательно выступает за разблокирование всех транспортных и экономических коммуникаций. И было очень много для этого сделано в рамках трехсторонней рабочей группы под сопредседательством вице-премьеров России, Армении и Азербайджана", - сказала Захарова.
Она отметила, что армянская железнодорожная сеть находится в управлении ЗАО "Южно-Кавказская железная дорога" уже более 20 лет.
"На протяжении этого периода она не только стабильно выполняет все условия концессионного соглашения, но и (наверно, в Ереване забыли об этом) вкладывает значительные средства, инвестиции в инфраструктуру и подвижной состав, которые (надо уточнить у самой компании), насколько я понимаю, еще не окупились. Обеспечивает большое количество рабочих мест, что тоже стоит учитывать тем, кто на эту тему в Армении хочет высказаться. Российский оператор эта та структура, которая не лишает республику конкурентных преимуществ, а создает их", - отметила официальный представитель российского МИД.
По словам Захаровой, позицию РФ по поводу восстановления по просьбе Еревана двух участков железной дороги для выхода Армении на Турцию и Азербайджан, обозначил 12 февраля зампредседателя правительства РФ Алексей Оверчук.