«Սամվել Կարապետյանի ազատությունն ահաբեկում է իշխանությանը»․ Գոհար Մելոյան
![]() Փաստաբան Գոհար Մելոյանը ֆեյսբուքյան էջում տեսանյութ է հրապարակել՝ կից գրառմամբ․ «Սամվել Կարապետյանի ազատությունն ահաբեկում է իշխանությանը, անգամ տանը, անգամ սահմանափակումների տակ։ Երեկ՝ հունվարի 16-ին ՀՀ երկու առանձին դատական ատյաններում քննվում էին ազգային բարերար Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ խափանման միջոց կիրառելու հարցեր։ Առաջինը վերաքննիչ բողոք էր դեկտեմբերի 30-ի որոշման դեմ՝ տնային կալանքը կրկին կալանքով փոխարինելու պահանջով։ 1-ի արդյունքում, ժամը՝ 14-ի սահմաններում հայտնի դարձավ, որ տնային կալանքը վերացվում է եւ կրկին կալանք պետք է կիրառվի։ Զուգահեռ՝ իրավապահները, քաջատեղյակ լինելով, որ ժամը՝ 16:00-ին սկսվում է կալանքի միջնորդության քննությունը, Մոտ 14 ժամ ընթացավ 2-րդ նիստը ու կրկին Սամվել Կարապետյան նկատմամբ կիրառվեց տնային կալանքը, որպես խափանման միջոց։ Սխեմատիկ ոտնահարվում են մարդու հիմնարար իրավունքները, հրահանգավորվում են՝ իրավապահները եւ փորձում են ամեն գնով մեկուսացնել մեծանուն բարերարին։ Բայց անգամ մեկուսացման պայմաններում, կռիվ են տալիս Սամվել Կարապետյանի ազատության հետեւանքների հետ։ Շուրջ 7 ամիս տևած այս քննության միակ նպատակը Կարապետյանին անազատության մեջ պահելն ու նրա քաղաքական-հասարակական գործունեությանը խոչընդոտելն է։ Կարապետյանը հաղթահարելու է այս ժամանակավոր խոչընդոտները և առաջնորդելու է ուժեղ Հայաստան, որտեղ՝ Աղբյուրը` Գոհար Մելոյան |