Ռուսաստանն ու Իրանը ստորագրել են 2026-2028 թթ.-ի դիվանագիտական գերատեսչությունների խորհրդակցությունների ծրագիրը
![]() Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը և Իրանի ԱԳ նախարար Աբբաս Արաղչին ստորագրել են 2026-2028 թվականների դիվանագիտական գերատեսչությունների խորհրդակցությունների ծրագիրը։ Ռուսական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ փաստաթուղթը ստորագրվել է Մոսկվայում կայացած բանակցություններից հետո։ Ծրագիրը նախատեսում է երկու երկրների արտաքին քաղաքականության ջանքերի կանոնավոր փոխգործակցություն և համակարգում երեք տարվա ընթացքում։ Լավրովը հայտնել է, որ իրանցի գործընկերոջ հետ հանդիպման ժամանակ քննարկել են երկկողմ հարաբերությունները, Իրանի միջուկային խնդիրը և տարածաշրջանային հարցեր, այդ թվում՝ Մերձավոր Արևելքում, Հարավային Կովկասում և Կասպից ծովի տարածաշրջանում տիրող իրավիճակը։ Արաղչին հավելել է, որ այս հարցերից բացի, բանակցություններում քննարկվել է նաև Ուկրաինայի հակամարտությունը։ |

Среда, 17 Декабря, 2025 года, 16:58
Министр иностранных дел России Сергей Лавров и глава МИД Ирана Аббас Арагчи подписали план консультаций дипведомств на 2026-2028 годы. Как передают российские СМИ, документ был подписан по итогам переговоров в Москве.
План предусматривает регулярное взаимодействие и координацию внешнеполитических усилий обеих стран в течение трех лет.
Лавров сообщил, что на встрече с иранским коллегой обсуждались двусторонние отношения, ситуация вокруг иранской ядерной проблемы, а также региональные вопросы, включая ситуацию на Ближнем Востоке, на Южном Кавказе и в Каспийском регионе.
Арагчи добавил, что помимо этих вопросов на сегодняшних переговорах также обсуждался конфликт в Украине.