«ԱՄՆ-ն պատրաստ է օգնել Ուկրաինային՝ անվտանգության երաշխիքների հարցում»․ Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Վաշինգթոնը պատրաստ է օգնել Ուկրաինայի համար անվտանգության երաշխիքների հարցում:
«Մենք կօգնենք ապահովել անվտանգությունը, քանի որ, իմ կարծիքով, դա նպատակին հասնելու անհրաժեշտ գործոն է»,- ասել է Թրամփը՝ Սպիտակ տանը պատասխանելով լրագրողների հարցերին։
ԱՄՆ նախագահը նաև հայտարարել է շաբաթ օրը Ուկրաինայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի և Մեծ Բրիտանիայի ներկայացուցիչների հետ կայանալիք հանդիպմանը ամերիկյան պատվիրակության մասնակցության մասին՝ իր ներկայացրած խաղաղության ծրագիրը քննարկելու համար։
Թրամփը նշել է, սակայն, որ կմասնակցեն հանդիպմանը միայն այն դեպքում, եթե լինի հնարավորություն՝ արագ համաձայնության հասնելու համար։

Трамп: США готовы помочь обеспечить гарантии безопасности для Украины
Президент США Дональд Трамп заявил о готовности Вашингтона помочь с гарантиями безопасности для Украины.
"Мы поможем обеспечить безопасность, потому что, по моему мнению, это необходимый фактор для достижения цели", - сказал американский лидер, отвечая на вопросы журналистов в Белом доме.
Также президент США анонсировал участие американской делегации в субботней встрече с представителями Украины, Франции, Германии и Великобритании для обсуждения его мирного плана.
Однако Трамп отметил, что "мы будем присутствовать на встрече" только при условии, если "будем считать, что есть хорошие шансы" быстро договориться и не "тратить много времени" зря.