Բունդեսթագը մերժել է ռուսական ակտիվները Ուկրաինա փոխանցելու վերաբերյալ բանաձևը
Գերմանիայի խորհրդարանը (Բունդեսթագը) մերժել է «Կանաչների» կուսակցության կողմից Գերմանիայի կառավարությանը ուղղված դիմումի նախագիծը, որով առաջարկվում էր, որ «Յոթյակի խումբը» (G7) նախաձեռնի սառեցված ռուսական ակտիվների առգրավումը՝ Ուկրաինայի օգտին։
Կանաչները պնդում էին Եվրոպայում ռուսական սառեցված ավելի քան 210 միլիարդ եվրոյի ակտիվները Ուկրաինային փոխանցել «ամբողջությամբ՝ միջազգային իրավունքին համապատասխան»։
Բունդեսթագում փաստաթղթի քննարկումից հետո համապատասխան հանձնաժողովի առաջարկությանը կողմ է քվեարկել 455 պատգամավոր, դեմ՝ 77-ը, իսկ ևս 53-ը ձեռնպահ է մնացել։

Пятница, 05 Декабря, 2025 года, 23:45
Парламент ФРГ (бундестаг) отклонил проект обращения фракции "Зеленых" к правительству Германии с предложением инициировать в рамках "группы семи" (G7) изъятие замороженных российских активов в пользу Украины.
"Зеленые" настаивали на передаче Украине замороженных в Европе российских активов в объеме более 210 миллиардов евро "в полном объеме в соответствии с международным правом".
По итогам обсуждения документа в бундестаге рекомендацию профильного комитета поддержали 455 депутатов, 77 проголосовали против и еще 53 воздержались.