Սերժ Սարգսյանի՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ուղղված նամակը
Ինչպես հայտնել էինք, Կառավարությունը հրապարակել է Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի փաստաթղթերը՝ ներկայացնելով նաև Սերժ Սարգսյանի նամակը, որի մասին ավելի վաղ հայտնել էր Նիկոլ Փաշինյանը:
Ստորև Կառավարության կայքում հրապարկված՝ 2016թ. օգոստոսի նամակի բովանդակությունն է՝ թարգմանությամբ. «Հարգելի Վլադիմիր Վլադիմիրովիչ, Ռուսաստանի Դաշնությունը՝ որպես ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական ​​անդամ, հետևողականորեն ջանքեր է գործադրում աշխարհում կայունություն և անվտանգություն ապահովելու համար: Հայաստանը հիշում և բարձր է գնահատում Ռուսաստանի վճռական ներդրումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության զինված փուլի դադարեցման գործում, ինչպես նաև նրա հետևողական քայլերը՝ կողմերի դիրքորոշումները խաղաղ կարգավորման նպատակով համաձայնեցնելու համար։
Ձեզ հետ մեր քննարկումներում բազմիցս նշել ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում անհրաժեշտ է ապահովել կողմերի միջև շահերի հավասարակշռություն յուրաքանչյուր փուլում, ինչը հատկապես արդիական է՝ հաշվի առնելով հասարակությունների շրջանում, ցավոք, կուտակված փոխադարձ անվստահության չափազանց բարձր մակարդակը: Մենք մանրամասն քննարկել ենք այս հարցերը 2014 թվականի օգոստոսին Սոչիում կայացած հանդիպման ժամանակ։
Ե՛վ Մադրիդյան սկզբունքները, և՛, այսպես, կոչված Կազանյան փաստաթուղթը, չնայած լիովին չեն բավարարում հայկական կողմերի պահանջներն ու սպասումները, այնուամենայնիվ, որոշակիորեն հավասարակշռված էին: Ինչպես գիտեք, Հայաստանը հրաժարվեց Կազանյան փաստաթղթի վերաբերյալ իր առաջարկներից և նկատառումներից՝ պայմանով, որ Ադրբեջանը նույնպես նույնը կանի։ Դժբախտաբար, Ադրբեջանի նախագահը, կրկին անտեսելով համանախագահ երկրների և միջազգային հանրության կոչերը, ներկայացրեց Կազանում նախկինում համաձայնեցված ձևակերպման տասից ավելի փոփոխություններ: Ավելին, Ադրբեջանը հրաժարվեց Մադրիդյան սկզբունքներից, որոնց վրա կողմերը աշխատում էին համանախագահ երկրների միջնորդությամբ 2007 թվականից ի վեր:
Մինչև վերջերս բանակցային գործընթացի տրամաբանությունը ենթադրում էր հակամարտության հետևանքների նվազագույն ռիսկերով և կողմերի համար հավասարակշռված վերացում՝ զուգահեռաբար նրա պատճառների վերացմամբ։ Ադրբեջանի ներկայացրած «սկզբում տարածքներ, հետո՝ բոլոր մնացած հարցերը» բանաձևը չափազանց վտանգավոր է։ Դրա իրականացման դեպքում Ադրբեջանը կարող էր ցանկացած փուլում առանց էական ռիսկերի իր համար դադարեցնել կարգավորման գործընթացը կամ փակուղի մտցնել այն՝ առաջ քաշելով չարդարացված, առավելապաշտական պահանջներ, մինչդեռ Հայաստանը և Լեռնային Ղարաբաղը կդառնային գործընթացի պատանդներ։
Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում Բաքուն միտումնավոր սրել է լարվածությունը հակամարտության գոտում, որն ի վերջո վերաճել է Լեռնային Ղարաբաղի դեմ լայնածավալ ռազմական ագրեսիայի այս տարվա ապրիլի սկզբին։ Ցավոք, նույնիսկ այսօր պաշտոնական Բաքվի մշտական սպառնալիքները, հրադադարի ռեժիմի խախտումների հաճախակիացումը, սպառազինությունների խախտված հավասարակշռությունը և համանախագահների անհասցե կոչերը կարող են կրկին սադրել ռազմական գործողությունների վերսկսումը։
Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում այս տարվա մայիսին և հունիսին անցկացված՝ Լեռնային Ղարաբաղին նվիրված գագաթնաժողովները որոշակի հույս էին ներշնչել, որ կարող են քայլեր ձեռնարկվել խաղաղ կարգավորման գործընթացի առաջմղման համար համապատասխան պայմաններ ստեղծելու ուղղությամբ։ Սակայն Բաքուն, ինչպես նախորդ բոլոր գագաթնաժողովներից հետո, որդեգրեց ծայրահեղ ապակառուցողական կեցվածք՝ հրաժարվելով կյանքի կոչել ձեռք բերված պայմանավորվածությունները՝ միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ստեղծման, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի հնարավորությունների ընդլայնման և հրադադարի պահպանման վերաբերյալ։
Ինձ խիստ անհանգստացրել է նախագահ Ալիևի կողմից Սանկտ Պետերբուրգի գագաթնաժողովի արդյունքների կամայական մեկնաբանությունը։ Նա հայտարարել է, թե իբր մենք պայմանավորվել ենք հանձնել նախ 5 շրջան, ապա՝ ևս 2 շրջան, և միայն դրանից հետո կքննարկվեն մնացած բոլոր հարցերը։ Սա կամ գործընթացը խափանելու նպատակով արված սադրանք է, կամ ապագայում իրենց պահանջված դիրքորոշումը հատատելու փորձ։ Այսպիսի զարգացումները բացառելու համար անհրաժեշտ է բացարձակ հստակություն ձևակերպումներում։
Ակնհայտ է, որ ուժի կիրառման մշտական սպառնալիքների, հայատյաց հռետորաբանության, վստահության միջոցների ապահովման վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածություններից հետևողական հրաժարվելու ֆոնին չափազանց դժվար է փնտրել ու գտնել փոխզիջումներ։
Հարգելի՛ Վլադիմիր Վլադիմիրովիչ, անչափ շնորհակալ եմ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին նոր թափ հաղորդելու ձեր նախաձեռնության համար: Կցանկանայի կիսվել Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի կողմից ներկայացված վերջին գաղափարների վերաբերյալ որոշ հիմնարար նկատառումներով։
Այս գաղափարները չեն ենթադրում որևէ փոխադարձ զիջում Բաքվից՝ ի պատասխան հայկական կողմերի կողմից ձեռնարկված լուրջ, շոշափելի քայլերի: Մեզ համար սա կնշանակեր Լեռնային Ղարաբաղի «անվտանգության գոտու» զգալի կրճատում և հակառակորդի զորքերի հետ շփման ներկայումս ամենակարճ և ամենաուժեղ ամրացված գծի զգալի երկարացում, ինչը կհանգեցներ արդեն իսկ խախտված ռազմական անհավասարակշռության: Իրական տարածքային զիջումը չի կարող փոխհատուցվել միայն համանախագահ երկրների կողմից Լեռնային Ղարաբաղի միջանկյալ և վերջնական կարգավիճակի վերաբերյալ հայտարարությամբ: Ըստ էության, Ադրբեջանը որևէ հստակ պարտավորություն չի ստանձնում Լեռնային Ղարաբաղում ապագա հանրաքվեի կամ Լեռնային Ղարաբաղի միջանկյալ կարգավիճակի վերաբերյալ:
Ես համոզված եմ, որ հինգ շրջան ստանալով՝ Ադրբեջանն ավելի ապակառուցողական կդառնար: Ակնհայտ է, որ Բաքուն, այս շրջանները ստանալով, հույս ունի հետագայում մեծացնել ռազմական և դիվանագիտական ​​ճնշումը Հայաստանի վրա, միաժամանակ հղում անելով իր ներքին օրենսդրությանը՝ հրաժարվել որոշում կայացնել Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական իրավական կարգավիճակի վերաբերյալ։
Փաստացի, Ալիևը պահանջում է լուծել միայն սեփական խնդիրները՝ փոխարենը առաջարկելով միջանկյալ կարգավիճակի մշուշոտ տարբերակ և լիովին անհստակ, անորոշություններով լի հանրաքվեի հեռանկար։ Նա փորձում է վերանայել 2009թ. մայիսին ձեռք բերված և բազմիցս վերահաստատված հիմնարար պայմանավորվածությունները՝ ինչպես միջանկյալ, այնպես էլ վերջնական կարգավիճակի վերաբերյալ։ Չնայած մի հստակ բան կա՝ դա Ադրբեջանի ակնհայտ ձգտումն է խիստ սահմանափակել ապագա հանրաքվեի օրակարգը Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակներով։
Անհամարժեք են նաև Ալիևի մշտական հղումները Ադրբեջանի սահմանադրությանը՝ իբրև արգելք Լեռնային Ղարաբաղում հանրաքվե անցկացնելու համար։ Դա Ադրբեջանի ներքին խնդիրն է։ Հայաստանում և Լեռնային Ղարաբաղում նման խնդիրներ ավելի քիչ չեն։ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը, որը դեռ 1991 թվականին՝ ԽՍՀՄ օրենսդրության և միջազգային իրավունքի լիակատար համապատասխանությամբ, հանրաքվեի միջոցով ինքնորոշվեց՝ որպես անկախ պետություն, ծանր կորուստների գնով պաշտպանեց այդ անկախությունը և ստեղծեց կենսունակ պետություն, հիմա ստանում է նոր, անորոշ ժամկետով հետաձգված հանրաքվեի առաջարկ։ Ավելին, Ալիևը բացառում է նույնիսկ հեռավոր ապագայում հանրաքվե անցկացնելու հնարավորությունը։
Կողմերը պետք է փնտրեն եղած խոչընդոտները հաղթահարելու ճանապարհներ, այլ ոչ թե փորձեն հիմնավորել փոխըմբռնելի պայմանավորվածությունների հասնելու անհնարինությունը՝ իրավաբանական պատճառաբանություններով։ Փոխզիջումները հնարավոր են միայն քաղաքական կամքի առկայության դեպքում։ Լավրովի գաղափարների իրականացման արդյունավետությունը կկայանա միայն այն դեպքում, եթե Ադրբեջանը հստակ ընդունի մի շարք շատ կարևոր ասպեկտներ, որոնք կենսական նշանակություն ունեն հայկական կողմերի համար։ Մասնավորապես, մենք կարծում ենք, որ անհրաժեշտ է. ապահովել Լեռնային Ղարաբաղի մասնակցությունը խաղաղ կարգավորման բոլոր փուլերին:
Շեշտել, որ հանրաքվեի միջոցով Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության ազատ կամարտահայտությունը նշելու դեպքում «բնակչություն» եզրույթի տակ կհասկացվի այն մարդիկ, ովքեր բնակվել են Լեռնային Ղարաբաղում 1988 թվականին նույն համամասնություններով, որոնք գոյություն ունեին հակամարտությունից առաջ ԽՍՀՄ-ում անցկացված վերջին մարդահամարի համաձայն: Հանրաքվեին ներկայացվող հարցերը չեն ունենա սահմանափակումներ, ինչը ենթադրում է հնարավորությունը՝ ընտրելու ցանկացած կարգավիճակ (այս ձևակերպումը ներկա է բոլոր աշխատանքային փաստաթղթերում, որոնք դարձել են կողմերի բանակցությունների առարկան և փոխանցվել են ԵԱՀԿ քարտուղարություն՝ պահելու համար)։
Տեղեկացնել, որ Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական իրավական կարգավիճակը որոշվելուց առաջ Քելբաջարի և Լաչինի շրջանները կմնան Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջական վերահսկողության տակ։ Շեշտել, որ մինչև վերջնական կարգավիճակի որոշումը՝ Լեռնային Ղարաբաղին կտրվի «միջանկյալ կարգավիճակ»։
Օրենսդրորեն արձանագրել, որ Ադրբեջանին վերադարձված 5 շրջանները պետք է մնան ապառազմականացված։
Շարունակել հայտարարել, որ համանախագահող երկրները պետք է սկսեն ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում պատժամիջոցների ընդունման գործընթաց՝ այն կողմի դեմ, որը կխախտի հրադադարի ռեժիմը։
Զեկուցել, որ եթե Ադրբեջանը չկատարի իր պարտավորությունները, ապա համանախագահող երկրները կսկսեն Լեռնային Ղարաբաղի անկախության ճանաչման գործընթացը։
Ակնհայտ է, որ նույնիսկ այս հարցերի վերաբերյալ լիակատար պարզության դեպքում, կպահանջվեն լուրջ ջանքեր՝ հանրային կարծիքի նախապատրաստման համար Հայաստանում և Լեռնային Ղարաբաղում։ Առանց նման մանրամասնությունների, ծրագրի իրականացումը սկզբից իսկ դատապարտված կլինի ձախողման, փոխզիջման հեռանկարները տարիներ շարունակ կմերժվեն, և հակամարտության կողմերի միջև փոխադարձ անվստահության զգացումը կխորանա։
Հարգելի Վլադիմիր Վլադիմիրովիչ, ես անկեղծորեն շնորհակալություն եմ հայտնում Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման գործում ձեր անգնահատելի ջանքերի համար, որոնք հույս են ներշնչում համաձայնության և երկարատև խաղաղության համար։ Ուզում եմ ձեզ վստահեցնել, որ մենք չափազանց շահագրգռված ենք խնդրի արագ լուծմամբ և պատրաստ ենք իրական փոխզիջումների և պատմական հաշտեցման Ադրբեջանի հետ»։

Письмо Сержа Саргсяна направленное Владимиру Путину
Как сообщалось ранее, правительство Армении опубликовало документы, связанные с переговорами по нагорно-карабахскому конфликту. Среди опубликованных материалов есть и письмо третьего президента Армении Сержа Саргсяна, направленное в августе 2016 года российскому коллеге Владимиру Путину.
«Многоуважаемый Владимир Владимирович!
Российская Федерация, как постоянный член Совета Безопасности ООН, последоватеьно прикладывает усилия по обеспечению стабильности и безопасности в мире. В Армении помнят и Высоко ценят решающий вклад России в прекращение вооруженной фазы Нагорно-карабахского конфликта, а также последовательные шаги по сближению позиций сторон с целью его мирного урегулирования
В обсуждениях с Вами мы не раз отмечали, что в процессе урегулирования Нагорно-карабахского конфликта необходимо обеспечить баланс интересов сторон конфликта на каждом его этапе, что особенно актуально в условиях крайне высокой степени взаимного недоверия накопившегося, к сожалению, в обществах. Наиболее детально мы проговаривали эти вопросы в ходе нашей встречи в августе 2014 года в Сочи.
И Мадридские принципы, и так называемый Казанский документ, хотя и далеко не в полной мере отвечали требованиям и ожиданиям армянских сторон, тем не менее были в определенной степени сбалансированы. Армения, как Вы знаете, отказалась от поправок и замечаний к Казанскому документу с условием, что аналогичным образом поступит и Азербайджан. К сожалению, Президент Азербайджана, в очередной раз проигнорировав призывы стран-сопредседателей и международного сообщества, представил в Казани более десяти поправок к ранее согласованным формулировкам. Более того, Азербайджан отказался от самих Мадридских принципов, над которым стороны работали при посредничестве стран-сопредседателей с 2007 года.
До последнего времени логика переговорного процесса предполагала сбалансированную, с минимальными рисками для сторон ликвидацию последствий конфликта параллельно с устранением его причин. Азербайджанская формула «сначала территории потом все остальные вопросы» крайне опасна. Ее реализация привела бы к тому, что Азербайджан на любом этапе мог бы без существенного для себя риска прервать процесс Урегулирования или завести его в тупик, выдвигая необоснованные максималистские требования, тогда как Армения и Нагорный Карабах стали бы заложниками процесса.
Все последние годы Баку целенаправленно нагнетал напряженность в зоне конфликта, переросшую в конечном итоге в широкомасштабную военную агрессию против Нагорного Карабаха в начале апреля с.г. К сожалению, и сегодня регулярные угрозы официального Баку, вновь Участившиеся случаи нарушения режима перемирия, нарушенный баланс вооружений и вдохновляющие азербайджанское руководство безадресные призывы сопредседателей к сторонам конфликта могут спровоцировать возобновление военных действий.
Проведенные в мае и июне с.г. саммиты по Нагорному Карабаху в Вене и Санкт-Петербурге вселили определенную надежду на то, что будут предприняты шаги по созданию условий для продвижения процесса мирногот урегулирования. Однако Баку, как и после всех предыдущих саммитов занял крайне деструктивную позицию, отказываясь от реализации достигнутых договоренностей по созданию механизма расследования инцидентов расширению возможностей личногом представителя действующего председателя ОБСЕ и соблюдению режима прекращения огня.
Меня крайне насторожила вольная интерпретация Президентом Алиевым итогов Санкт-Петербургского саммита. Он заявил, что якобы мы договорились о сдаче 5-и, затем еще 2-ух районов и только после этого будут обсуждены все остальные вопросы. Это либо провокация направленная на срыв процесса, либо попытка зафиксировать запросную позицию на будущее Во избежание подобных вариантов развития ситуации необходима абсолютная четкость в формулировках.
Очевидно, что на фоне постоянных угроз применения силы, армяноненавистнеческой риторики, последовательного отказа от реализации достигнутых договоренностей по обеспечению мер доверия, очень сложнот искать и находить компромиссы.
Многоуважаемый Владимир Владимирович,
Весьма признателен за Вашу инициативу придать новый импульс процессу урегулирования Нагорно-карабахского конфликта. Хотел бы поделиться некоторыми принципиальными соображениями относительно последних идей, представленных министром иностранных дел России Сергеем Лавровым.
В представленных идеях, в ответ на серьезнейшие, реально осязаемые шаги армянских сторон от Баку не ожидается никаких встречных уступок Для нас это означало бы весьма существенное свёртывание «зоны безопасности» Нагорного Карабаха и значительное удлинение ныне самой короткой и основательно укрепленной линии соприкосновения с войсками противника, что привело бы от уже нарушенного баланса вооружений к нарушению военного баланса. Реальная сдача территорий не может быть компенсирована лишь заявлением стран-сопредседателей относительно промежуточного и окончательного статусов Нагорного Карабаха. По сути, Азербайджан не берет на себя четких обязательств относительно будущего референдума в Нагорном Карабахе и промежуточного статуса НК
Убежден, что, получив 5 районов, Азербайджан стал бы еще более деструктивным. Очевидно, что Баку рассчитывает, получив эти районы, в последующем усилить военное и дипломатическое давление на Армению с целью возврата и других территорий, при этом, со ссылкой на свое внутреннее законодательство, отказаться от решения по окончательному правовому статусу Нагорного Карабаха
Практически, Алиев требует решения только своих проблем в обмен на аморфную версию промежуточного статуса и абсолютно размытую, полную неопределённостей перспективу референдума, пытаясь подвергнуть ревизии достигнутую еще в мае 2009 года и многократно подтвержденную принципиальную договоренность и по промежуточному, и по окончательному статусам Нагорного Карабаха. Хотя одна определенность есть это явное
стремление азербайджанской стороны жестко ограничить повестку будущего референдума рамками территориальной целостности Азербайджана. По меньшей мере некорректными представляются постоянные ссылки Алиева на Конституцию Азербайджана, каку препятствие на пути проведения референдума в Нагорном Карабахе. Это внутренняя проблема Азербайджана.
И в Армении, и в Нагорном Карабахе их не меньше. Так, народу Нагорного Карабаха, который еще в 1991 году в полном соответствии с законодательством СССР и международным правом путем референдума самоопределился как независимое государство, ценой тяжелейших потерь отстоял эту независимость и создал дееспособное государство, предлагается новый, отложенный на неопределенный срок референдум. При этом, Алиев исключает возможность проведения референдума даже в отдаленном будущем.
Стороны должны искать пути преодоления существующих препятствий, а не пытаться обосновать невозможность достижения взаимоприемлемых договоренностей юридическими прспонами. Взаимныс компромиссы возможны лишь при наличии политической воли. Имплементация идей Лаврова будет эффективной лишь при условии четкого принятия Азербайджаном ряда крайне важных для армянских сторон аспектов. В частности, считаем необходимым:
1. Предусмотреть участие Нагорного Карабаха на всех этапах мирного урегулирования. 2. Обозначить, что во всенародном голосовании, выражающем свободное волеизъявление населения Нагорного Карабаха под «населением» понимаются лица любой национальности, проживавшие в НК в 1988 г. в тех же пропорциях, которые существовали согласно последней переписи населения, проводившейся в СССР до начала конфликта. Формулировки вопроса или вопросов, выносимых на голосование, не будут ничем ограничиваться, предполагая возможность выбора любого статуса (эта формулировка присутствует во всех рабочих документах, являвшихся предметом переговоров сторон и переданных для хранения в секретариат ОБСЕ). 3. Зафиксировать, что до определения окончательного правового статуса Нагорного Карабаха Кельбаджарский и Лачинский районы останутся под полным контролем Нагорного Карабаха. Подчеркнуть, что до решения окончательного статуса за Нагорным Карабахом будет закреплен «промежуточный статус». 5. Обозначить, что возвращенные Азербайджану 5 районов должны оставаться демилитаризованными. 6. Заявить, что страны-сопредседатели инициируют в Совете Безопасности ООН принятие санкций против той стороны, которая пойдет на нарушение режима прекращения огня.
Не удается открыть РДГ-Файл.
7. Заявить, что если Азербайджан не выполнит свои обязательства, то страны-сопредседатели начнут процессу признания независимости Нагорного Карабаха,
Очевидно, что даже при внесении полной ясности в эти вопросы, потребуется серьезные усилия для подготовки общественного мнения в Армении и Нагорном Карабахе. Без такой деталировки реализации плана будет изначально обречена на провал, на годы будут отброшены перспективы компромисса, еще более углубится чувство взаимного недоверия между сторонами конфликта.
Я искренне признателен Вам за Ваши неоценимые усилия в нагорно- карабахском урегулировании, которые вселяют надежду на достижение соглашения и прочный мир. Хочу заверить Вас, что мы крайне заинтересованы в скорейшем решении проблемы и готовы к реальным компромиссам и историческому примирению с Азербайджаном».