«ՀԱՊԿ քարտուղարությունը տեղեկացնում է Երևանին կայացվող որոշումների մասին»․ Տասմագամբետով
ՀԱՊԿ քարտուղարությունը տեղեկացնում է Հայաստանին կայացվող որոշումների մասին, Երևանը չի խոչընդոտում դրանց, հայտարարել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Տասմագամբետովը։
«Մենք տեղեկացնում ենք Հայաստանին քարտուղարության մակարդակով քննարկվող և ընդունվող բոլոր նյութերի և փաստաթղթերի մասին։ Նրանք չեն մասնակցում քննարկումներին, բայց չեն խոչընդոտում այդ փաստաթղթերի սահմանափակ ձևաչափով ընդունմանը, ինչպես այսօր տեղի ունեցավ Հավաքական անվտանգության խորհրդում. այս բոլոր փաստաթղթերը ուղարկվել են Հայաստան, նրանք տեղեկացված են, և մենք նրանցից ստացել ենք փաստաթուղթ, որում նշվում է, որ նրանք դեմ չեն այդ փաստաթղթերի ընդունմանը սահմանափակ ձևաչափով»,- նշել է նա։
«Հուսանք, որ որոշակի ժամանակ անց Հայաստանի քաղաքական ղեկավարությունը կկայացնի հավասարակշռված որոշում, և մենք միասին կշարժվենք առաջ», - հավելել է Տասմագամբետովը։

Тасмагамбетов։ Секретариат ОДКБ информирует Ереван о принимаемых решениях
Секретариат Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) информирует Армению о принимаемых решениях, Ереван им не препятствует. Об этом заявил генеральный секретарь ОДКБ Имангали Тасмагамбетов.
"Армения заморозила свое участие в организации. Мы ее информируем по всем тем материалам и документам, которые обсуждаются, принимаются на уровне Секретариата. Они не принимают участие в обсуждении, но не препятствуют принятию этих документов в ограниченном формате, как произошло сегодня на Совете коллективной безопасности: все эти документы были направлены в Армению, они информированы, мы от них получили документ, что они не возражают против принятия тех документов в ограниченном формате", - пояснил он на пресс-конференции по итогам Совета коллективной безопасности ОДКБ.
"Будем надеяться, что через определенное время политическое руководство [Армении] примет взвешенное решение и мы дальше будем вместе двигаться", - добавил Тасмагамбетов.