«Թրամփ-Պուտին հանդիպումը հույսերն ամրապնդում է»․ Մերց
Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի և ԱՄՆ նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և Դոնալդ Թրամփի միջև Բուդապեշտում կայանալիք հանդիպումը «ավելի է ամրապնդում հույսը» հակամարտության ավարտի վերաբերյալ: Նա այս հայտարարությունն արել է Frankfurter Allgemeine Zeitung-ին տված հարցազրույցում։
«Նախագահ Թրամփը գիտակցում է իր պատասխանատվությունը: Նա նաև գիտակցում է իր համար առկա հնարավորությունները: Եթե Գազայում պատերազմը դադարեցնելու 20 կետանոց ծրագիրը պետք է դառնա այս նախագահության հաջողության մոդել, ապա նա կշարունակի ուշադրություն դարձնել Ուկրաինային և կձգտի դադարեցնել պատերազմը», - ասել է Մերցը։
Հիշեցնենք՝ հոկտեմբերի 16-ին Թրամփը հեռախոսազրույց է ունեցել Պուտինի հետ: Զրույցի ընթացքում նրանք համաձայնվել են անձնական հանդիպման Բուդապեշտում: Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը վստահեցրել է, որ բանակցությունները կլինեն «հուսալի և անվտանգ»:

Мерц заявил о надежде на фоне встречи Трампа и Путина в Будапеште
Канцлер Германии Фридрих Мерц заявил, что предстоящая встреча президентов России и США Владимира Путина и Дональда Трампа в Будапеште «еще больше укрепляет надежду» на прекращение конфликта. Об этом он сказал в интервью Frankfurter Allgemeine Zeitung.
«Президент Трамп осознает свою ответственность. Он также осознает имеющиеся у него возможности. Если план из 20 пунктов по прекращению войны в Газе должен стать образцом успеха этого президентства, то он продолжит обращать внимание на Украину и стремиться положить конец войне», — сказал Мерц.
16 октября Трамп поговорил по телефону с Путиным. В ходе беседы они договорились о личной встрече в Будапеште. Премьер Венгрии Виктор Орбан заверил, что переговоры будут «надежными и безопасными».