Նորք Մարաշ ԲԿ-ում ստենտների բիզնեսը ծաղկում է․ սրտաբան Քրիստինե Պողոսյանը որոշում է ստենտավորել, իսկ ամուսինը ստենտ է մատակարարում
2280
Երեքշաբթի, 19 օգոստոսի, 2025 թ., 11:42
ՄԱՄՈՒԼ.am-ը շարունակում է ներկայացնել Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայությամբ գործող Նորք Մարաշ սրտաբանականում ողբերգական մահերի, բուժանձնակազմի՝ էթիկայից դուրս վարքագծի, կասկածելի գնումների դեպքերը։
Ինչպես նշել էինք նախորդ հրապարակումներում, Պետական վերահսկողության ծառայությունը բացահայտել էր «Գնումների մասին» օրենքը շրջանցելու դեպք։
Խմբագրությունն ուսումնասիրել է հրապարակային փաստաթղթերը և պարզել, որ Նորք Մարաշ ԲԿ-ն խզել է «Ալմաքսիմս» ՍՊԸ-ի հետ պայմանագիրը և դեղապատ ստենտների («Medtronic») նոր մատակարար է ներգրավել «Բոնանզա» ՍՊԸ-ին, որը պատկանում է նույն ԲԿ-ի՝ սկանդալային ձայնագրությունով հայտնի սրտաբան Քրիստինե Պողոսյանի ամուսին՝ Դավիթ Պալյանին։
Բոնանզա ՍՊԸ, իրական շահառուների (Դավիթ Պալյան) մասին պետական գրանցման վկայագիրը
Արձանագրություն 2, ՆՄԲԿ-ԳՀԱՊՁԲ-23/44 ծածկագրով գնման ընթացակարգի հանձնաժողովի նիստ, 30.05.2023
Արձանագրություն N2, ՆՄԲԿ-ԳՀԱՊՁԲ-23/61 ծածկագրով գնման ընթացակարգի հայտերի բացման հավելված, 08․09․2023
Ավելին, բողոքարկման հանձնաժողովի նիստերից մեկի ձայնագրությունից ակնհայտ է դառնում, որ գործընթացը կազմակերպվել է հանրության համար վտանգավոր ընթացակարգով․ «(․․․) ապրանքն արտադրվում է 80 օրում, մատակարարվում՝ 120 օրում։ Տվյալ կազմակերպությունը լուծարում է մի պայմանագիր, որի ապրանքները Հայաստանում չկան։ Որտեղի՞ց է ձեռք բերելու այդ ապրանքները և ի՞նչ է լինելու հիվանդների հետ։ Սակայն, օրեր անց, առանց պայմանագրի, մատակարարվել են այն ապրանքները, որոնք լուծարված են տվյալ պայմանագրով (ՍՑ-ԼՕ-2022/261, տեսանյութի 37-րդ րոպեից
Փաստացի, Նորք Մարաշ ԲԿ-ն 2023թ․ (անհայտ տևողությամբ և քանակով), բուժառուներին սպասարկել է առանց պայմանագրի, անհայտ ծագման, առանց փորձաքննության բժշկական սարքերով, որոնց ձեռքբերման մասին պաշտոնական աղբյուրներում տեղեկություններ չկան։
Խմբագրությունը պարզաբանում է խնդրել Նորք Մարաշ ԲԿ տնօրեն Միքայել Ադամյանից, սրտաբան Քրիստինե Պողոսյանից, նրա ամուսին Դավիթ Պալյանից։
Վերջինը խուսափել է հարցմանը պատասխանելուց, իսկ Միքայել Ադամյանն ու Քրիստինե Պողոսյանը չեն հերքել տեղեկատվությունը՝ նշելով․ «(...) ձեզ իրավունք չեն վերապահում տեղեկատվություն պահանջել» (Քրիստինե Պողոսյան), «(...) տեղեկություններ հավաքելու և օգտագործելու համաձայնություն տվյալների սուբյեկտը Ձեզ չի վերապահել» (Միքայել Ադամյան)։
Սրտաբան Քրիստինե Պողոսյանի պատասխանը
Նորք Մարաշ ԲԿ տնօրեն Միքայել Ադամյանի պատասխանը
Քանի որ ԲԿ տնօրեն Միքայել Ադամյանը հայտնի է փաստեր թաքցնելու, ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ տրամադրելու վարքով (օրինակ՝ Նորք Մարաշ ԲԿ-ն թաքցրել է առանց մրցույթի գնումներ կատարելու փաստը, ինչը հաստատել է Երևանի քաղաքապետարանը), խմբագրությունն ուսումնասիրել է նաև ԲԿ-ի 2025թ․ գնումները։ Պարզվում է, որ Քրիստինե Պողոսյանի ամուսնու ընկերության կողմից ստենտների մատակարարման ծավալները Նորք Մարաշ ԲԿ-ին արդեն կազմում է 900 հատ՝ 75 միլիոն դրամ արժեքով։
Արձանագրություն N2, ՆՄԲԿ-ԷԱՃԱՊՁԲ-25/64 ծածկագրով գնման ընթացակարգի գնահատող հանձնաժողովի նիստի, գնացուցակ
Արձանագրություն N2, ՆՄԲԿ-ԷԱՃԱՊՁԲ-25/64 ծածկագրով գնման ընթացակարգի գնահատող հանձնաժողովի նիստի
Այսպիսով, փաստացի, երբ Քրիստինե Պողոսյանը բուժառուին ստենտավորելու որոշում է կայացնում, իրացնում է ամուսնու մատակարարած ստենտը, որի դիմաց վճարում է քաղաքացին, կամ՝ պետությունը։ Ակնհայտ է, որ որքան շատ ստենտ տեղադրվի բուժառուներին, այնքան շատ կմատակարարվի։
Բացի այդ, փաստաթղթերից ակնհայտ է, որ փոքր ծավալներով մատակարարներ են նաև «Պրոֆտեստ» և «Ար-Մեդիկա» ՍՊԸ-ները, իսկ Արթուր Մելքնյանը և Արտյոմ Հայրապետյանը որպես դրանց իրական շահառու գրանցվել են՝ 2021 և 2018 թթ, ինչը համընկնում է Նորք Մարաշ ԲԿ տնօրեն Միքայել Ադամյանի նշանակման հետ։ Ավելին, ԲԿ-ում խմբագրության աղբյուրները հայտնում են նաև, որ տնօրեն Միքայել Ադամյանն անուղղակի մասնակցություն ունի վերոնշյալ, ինչպես նաև այլ ընկերություններում (Ա/Ձ-ներ), որոնք ԲԿ-ին մատակարարում են խալաթներ, պլաստիրներ և այլ պարագաներ (չճշտված, ստուգվում է)։
Բժշկական խալաթների և պլաստիրների մրցույթներին և ձեռքբերմանը կանդրադառնանք հաջորդ հրապարակմամբ։
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Նորք Մարաշ ԲԿ-ն 2023 թվականին(ից), բազմաթիվ բուժառուների սպասարկել է առանց պայմանագրի և փորձաքննության ձեռք բերված ստենտներով, կոչ ենք անում ընթերցողներին, կապ հաստատել խմբագրության հետ, եթե Ձեր հարազատները 2023-2025 թթ․ ստենտավորվել են ԲԿ-ում և ունեցել բարդություններ, կամ անդառնալի հետևանքներ։
Հիշեցնենք, որ խմբագրությունը վերոնշյալ ԲԿ-ի և բժիշկների մասին մինչ օրս հրապարակել է 14 հոդված՝
3) «Նույն անձնակազմը ինձնից խլեց մայրիկիս»․ հանրությունը՝ ողբերգական միջադեպին մասնակից բժիշկների մասին,
8) Քրեական գործերի, կասկածելի գործարքների և խախտումների տակ կքած Միքայել Ադամյանը մեղադրում է լրատվամիջոցին՝ իրական փաստեր հրապարակելու մեջ,
9) «Գագիկ Հեբոյան, քո հրեշ խմբով խլեցիք 27 տարեկան եղբորս կյանքը՝ թողնելով որբ երկու երեխաների, իսկ 25 օրից պետք է ծնվեր երրորդ երեխան»․ Սուսաննա Խաչիկյան,
10) 66 միլիոն դրամի առեղծվածային գործարք՝ Նորք Մարաշ սրտաբանականում,
11) Նորք Մարաշ ԲԿ-ն գովազդում է սրտի խնդիր ունեցող 4 տարեկան երեխային ծեծած սրտաբան Կարեն Կուրդովին,
12) «Նորք Մարաշ ԲԿ-ի վիրաբույժ Վրեժ Հովակիմյանն ամուսնուս հասցրեց անդառնալի կետի, իսկ ինքը մեկնեց արտերկիր՝ Նոր տարի նշելու»․ քաղաքացին՝ ամուսնու մահվան միջադեպի մասին,
13) Նորք Մարաշ ԲԿ-ն շրջանցում է «Գնումների մասին» օրենքը, զանգով պատվերներ կատարում, իսկ Երևանի քաղաքապետարանը կոծկում է, ապա՝ հաստատում խախտումները,

В МЦ «Норк Мараш» процветает бизнес стентов: кардиолог Кристине Погосян решает провести стентирование, а муж поставляет стенты
![]() MAMUL.am продолжает освещать случаи трагической гибели пациентов, неэтичного поведения медицинского персонала и подозрительных закупок в кардиологическом центре «Норк-Мараш», находящемся в ведении мэрии Еревана. Как мы отмечали в предыдущих публикациях, Служба государственного надзора выявила случай обхода Закона о закупках. Редакция, изучив публичные документы, выяснила, что медицинский центр «Норк-Мараш» расторг договор с ООО «Алмаксимс» и привлек нового поставщика стентов с лекарственным покрытием («Medtronic») — ООО «Бонанза», принадлежащее Давиду Паляну, мужу того же медицинского центра, кардиолога Кристине Погосян, известной своими скандальными записями. Более того, запись одного из заседаний апелляционной комиссии ясно показывает, что процесс был организован в порядке, представляющем общественную опасность. «(...) товар производится за 80 дней, доставляется за 120 дней. Эта организация расторгает договор, по которому продукция недоступна в Армении. Откуда она возьмёт эту продукцию и что будет с пациентами? Однако спустя несколько дней, без договора, была поставлена расторгнутая по этому договору продукция (СЦ-ЛО-2022/261, с 37-й минуты видео). Фактически, в 2023 году (в течение неизвестного срока и в неизвестном количестве) МЦ «Норк-Мараш» обслуживал пациентов без договора, неизвестного происхождения, без привлечения специалистов, о приобретении которых в официальных источниках не сообщается. Редакция обратилась за разъяснениями к директору МЦ «Норк-Мараш» Микаэлу Адамяну, кардиологу Кристине Погосян и её мужу Давиду Паляну. Последний уклонился от ответа, в то время как Микаэл Адамян и Кристине Погосян не опровергли эту информацию, заявив: «(...) вы не имеете права запрашивать информацию». (Кристине Погосян), «(...) субъект данных не давал вам согласия на сбор и использование информации» (Микаел Адамян). Поскольку директор МЦ Микаел Адамян известен своей тенденцией к сокрытию фактов и предоставлению заведомо ложной информации (например, МЦ «Норк-Мараш» скрыл факт закупок без тендера, что подтвердила мэрия Еревана), редакция также изучила закупки МЦ за 2025 год. Выяснилось, что объём стентов, поставленных компанией мужа Кристине Погосян в МЦ «Норк-Мараш», уже составляет 900 единиц на сумму 75 миллионов драмов. Таким образом, фактически, когда Кристине Погосян принимает решение об установке стента пациенту, она продаёт стент, поставленный её мужем, за который гражданин, или Государство платит. Очевидно, что чем больше стентов установлено пациентам, тем больше их будет поставлено. Кроме того, из документов следует, что ООО «Профтест» и «Ар-Медика» также являются мелкими поставщиками, а Артур Мелкнян и Артём Айрапетян были зарегистрированы их реальными бенефициарами в 2021 и 2018 годах, что совпадает с назначением Микаэла Адамяна директором МЦ «Норк Мараш». Более того, источники редакции в МЦ также сообщают, что директор Микаэл Адамян косвенно участвует в вышеупомянутых, а также в других компаниях (СП), поставляющих МЦ халаты, пластыри и другие принадлежности (не указано, проводится проверка). Мы рассмотрим тендеры и закупки медицинских халатов и пластырей в следующей публикации. Принимая во внимание, что с 2023 года МЦ «Норк Мараш» обслуживал многочисленных пациентов, используя стенты, приобретенные без договора и экспертизы, мы призываем читателей связаться с редакцией, если вашим родственникам было проведено стентирование в МЦ в 2023-2025 годах и возникли осложнения или необратимые последствия. Напомним, что на сегодняшний день редакцией опубликовано 14 статей о вышеуказанном медицинском центре и врачах: 2) MЦ Норк Мараш выражает "соболезнования" лишь спустя 26 дней после смерти гражданина 5) Скандальное видео:"... уходите и больше никогда сюда не возвращаетесь" - Врачи медицинского центра "Норк Мараш" перевязывают тяжелобольного пациента 6) "Виновники смерти моей жены — Гагик Эбоян и Кристине Погосян". Мгер Халатян, 7) "Сделаем этот стент через пару дней?", "Если вы освободите меня от контактов с ними, то освободите" - Кардиолог Кристине Погосян: Очередной скандал в медицинском центре "Норк Мараш" (видео) 9) "Гагик Эбоян, вы и ваш чудовищный персонал лишили жизни моего 27-летнего брата, оставив двух детей сиротами, а третий ребенок должен был родиться через 25 дней" - Сусанна Хачикян 10) Таинственная сделка на 66 миллионов драмов в кардиологическом центре "Норк-Мараш" 12) "Вреж Овакимян, хирург МЦ "Норк-Мараш", довёл моего мужа до точки невозврата, a он уехал за границу встречать Новый год": Гражданка - о смерти мужа. 14) "По вине Врежа Овакимяна оказался на грани смерти и остался без ноги"- Араик Андреасян ВНИМАНИЕ Если вы (ваши близкие) также пострадали от действий вышеуказанных врачей или других сотрудников МЦ "Норк Мараш", можете позвонить по горячему номеру редакции (010 55 20 59), или написать (отправить записи, видео, другие материалы) на электронный адрес [email protected], или на страницу в Facebook. Редакция гарантирует конфиденциальность лица, предоставившего информацию. |